Audyt energetyczny firmy: dlaczego opłaca się jego przeprowadzenie?
Duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. To jeden z ważniejszych obowiązków, które wprowadziła ustawa o efektywności energetycznej przyjęta pod koniec ubiegłego roku.
2017-03-24, 15:10
Posłuchaj
Jednak przeprowadzenie takiego audytu nie tylko musi być kolejnym obowiązkiem, ale też może być dużą korzyścią dla firmy.
Obowiązkowy audyt energetyczny muszą wykonać duże firmy czyli między innymi te, które zatrudniają nie mniej niż 250 pracowników.
− Audyt zużycia energii pokazuje gdzie można ją wykorzystywać w przyszłości efektywniej - tłumaczy dr Maciej Sokołowski z Centrum Analiz, Badań i Certyfikacji.
Audyt pokazuje wykorzystanie energii teraz i na przyszłość
Jak wyjaśnia, audyt polega na przeprowadzeniu identyfikacji potrzeb i stanu jaki ma przedsiębiorstwo obecnie.
REKLAMA
− Ma wykazać kierunki, w których przedsiębiorstwo może uzyskać efektywność energetyczną , mówi gość Polskiego Radia.
Audyt musi być kompleksowy
Jak dodaje, analiza musi być kompleksowa, musi dotyczyć 90 proc. wykorzystywanej energii, tak elektrycznej, cieplnej jak i wykorzystywanej w transporcie.
Badanie jest długie i drogie, ale się opłaca
Przeprowadzenie takich badań w dużym przedsiębiorstwie może trwać kilak miesięcy i kosztować firmę nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale jak mówi Bartosz Turek analityk, Open Finance - w dłuższej perspektywie takie działanie powinno się firmie opłacić.
Jak podkreśla, firma bez dodatkowych inwestycji może dzięki audytowi oszczędzić na energii wykorzystywanej do ochłodzenia, ogrzania czy oświetlenia budynku.
REKLAMA
− I chodzi o niemałe kwoty, podkreśla ekspert. Jak wylicza, w przypadku dużych firm w grę wchodzi wykorzystywanie energii za kwotę nawet kilkuset tysięcy złotych, stąd zaoszczędzenie nawet kilku procent bardzo się opłaca.
Jak zaoszczędzić energię
− Termomodernizacja budynku czy zmiana oświetlenia to tylko kilka inwestycji, na których przedsiębiorstwa mogą w przyszłości zaoszczędzić - wymienia ekspert.
I wylicza, że mogą to być pompy ciepła, urządzenia wykorzystujące energię hamujących wind, wykorzystanie deszczówki, recykling, zarządzanie energią tak, by nieużywane pomieszczenia nie były oświetlane czy w pełni ogrzewane.
−Tych rozwiązań jest bardzo dużo, i pozwalają na oszczędzenie sporych środków, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Audyt co cztery lata
− Audyt powinien być powtarzany co cztery lata. W tym roku firmy mają czas do końca września na spełnienie tego obowiązku - przypomina dr Maciej Sokołowski.
Jak przypomina, przedsiębiorca dla celów kontrolnych powinien przechowywać przez 5 lat potwierdzenie przeprowadzenia audytu oraz powiadomić prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o jego przeprowadzeniu.
A za niewykonanie audytu energetycznego grozi sankcja - która może sięgnąć nawet 5 proc. rocznego obrotu firmy.
Firma powinna się też liczyć z tym, że prezes URE może przeprowadzić kontrolę raportu z audytu energetycznego.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
Polecane
REKLAMA