140 tys. osób złożyło już wnioski o rekompensaty za utratę deputatów węglowych

Przez tydzień ponad 140 tys. osób złożyło wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla - poinformowało Ministerstwo Energii. Przypominamy, że wnioski można składać do 18 listopada 2017 r. w wyznaczonych punktach.

2017-10-31, 15:53

140 tys. osób złożyło już wnioski o rekompensaty za utratę deputatów węglowych
Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów.Foto: Glow Images/East News
Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.
Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek. Wnioski można składać w centralach spółek i kopalniach objętych ustawą - łącznie jest to 38 punktów. Wniosek  można także wysłać pocztą, w tym przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu.

Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania państwa polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

O rekompensatę mogą ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Ocenia się, że prawo do rekompensat posiada 235 tys. emerytów i rencistów oraz osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach. 

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł - stosowna korekta ustawy budżetowej jest procedowana w Sejmie.
wnp.pl (Dariusz Ciepiela)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej