Kongres 590: PGNiG zaprezentuje program INGA

2017-11-15, 17:00

Kongres 590: PGNiG zaprezentuje program INGA
PGNiG chce walczyć o czyste powietrze w kraju . Foto: Wikimedia Commons, Lowdown

W czwartek w Jasionce koło Rzeszowa, podczas Kongresu 590 - wspólnie z Gaz Systemem i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju PGNiG zaprezentuje program INGA - Innowacyjne Gazownictwo.

Posłuchaj

O programie INGA w radiowej Jedynce mówił Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

O programie INGA w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia mówi Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- Program jest przewidziany aż do 2023 roku. Lokowana jest duża kwota – 400 mln zł. Program swoim zasięgiem jest szeroki: obejmuje poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów, produkcję paliw gazowych, metanu z pokładów węgla. Jego nazwa oznacza „innowacyjne gazownictwo”. Jest więc nakierowany ściśle na sektor i przemysł gazowniczy. Szczególnie będziemy próbowali promować kwestie metanu z pokładów węgla, bo to jest coś, co zaczęło nam się z powodzeniem udawać. Mamy eksperymentalny program, którego pierwszą fazę zakończyliśmy na Śląsku. Usiłujemy jeszcze dopracować przedeksploatacyjne metody odgazowania, czyli usunięcia metanu z pokładów węgla, tak żeby w momencie, kiedy górnicy węgla kamiennego wchodzą z wyrobiskami pod ziemią, mieli już usuniętą wcześniej taką ilość metanu, jaką się uda, zanim tam wejdą. Taki program ma na celu aż trzy rzeczy. Po pierwsze zdobywamy metan, z którym umiemy się obchodzić od dawna i będziemy go używać do takich celów jak zawsze, czyli będziemy go sprzedawać. Po drugie po usunięciu metanu górnicy będą mieli bezpieczniejsze środowisko pracy. Po trzecie przyczynimy się do powiększenia i przyspieszenia prac dołowych, bo ze względu na zagrożenie metanowe górnicy fedrują w sposób przerywany. Jeżeli więc się go usunie wcześniej, to będą fedrować szybciej. Do tego programu zatem przykładamy szczególną wagę, ale wszystkie są równie ważne. Jest kwestia sieci gazowych, które są w PGNiG, bo mamy ogromny zestaw sieci dystrybucyjnej, ponad 150 tys. km w Polsce, przy tak wielkim kilometrażu każda innowacje czy usprawnienie popłaca podwójnie, jeśli nie potrójnie. Będziemy więc mogli rozwinąć skrzydła w tym programie z korzyścią dla przemysłu, a jednocześnie dla małych i średnich przedsiębiorstw czy wręcz innowatorów – pojedynczych osób, bo będziemy promować też projekty, które będzie można zgłaszać za pośrednictwem Gaz-Systemu, czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czy PGNiG, przez nasz Inkubator Innvento – wyjaśnia prezes.

Walka o czyste powietrze w kraju 

PGNiG chce też walczyć o czyste powietrze w kraju i zachęcać konsumentów do ogrzewania gazowego. Działaniom inwestycyjnym i sprzedażowym będzie towarzyszyć kampania edukacyjna „Powietrze bez śmieci” prowadzona przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza, która swoim zasięgiem ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie polskie gminy.

Gazu w zimę nie zabraknie 

Prezes powiedział też, że magazyny gazu są już przygotowane na zimę.

- Już bardziej przygotowani być nie możemy. Magazyny są oczywiście pełne. Od pewnego czasu magazyny są bardzo rozbudowane, mamy więc prawie 3 mld metrów sześciennych gazu w magazynach, włącznie z tzw. zapasem obowiązkowym. Sieć jest sprawna. Zeszłej zimy obeszło się bez specjalnych trudności, miejmy nadzieję, że i w tym roku wszystko pójdzie gładko – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

Wróć do strony głównej