Program technologiczny dla polskiego górnictwa
Rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Plan powstał z udziałem pracodawców oraz przedstawicieli związków zawodowych.
2018-01-24, 21:12
Posłuchaj
Jego główne cele, to wzrost opłacalności wydobycia i jego unowocześnienie.
− Rząd stawia na inwestycje w nowoczesne technologie w górnictwie, i to krok w dobrym kierunku, mówi dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energetyki z Instytutu Analiz badań i Certyfikacji.
Jak dodaje, dzięki nowoczesnym technologiom np. filtrom, spalany węgiel kamienny może być znacznie mniej szkodliwy dla środowiska.
Węgiel najważniejszy w polskiej energetyce
Węgiel pozostanie podstawowym paliwem w polskiej energetyce. Wykorzystanie węgla kamiennego jednak ma się zmniejszać do 2030 roku o 10 procent.
REKLAMA
Jak tłumaczy gość Polskiego Radia 24, koncepcja polega na oparciu na węglu bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnym spadku jego wykorzystania do produkcji energii elektrycznej z poziomu 50 do 40 procent w 2030 r.
− To w porównaniu do innych gospodarek Europy będzie wciąż bardzo dużo, stąd ta koncepcja musi brać pod uwagę kwestie polityki klimatycznej, gdzie węgiel nie jest podstawowym surowcem energetycznym, mówi gość PR 24.
Rządowy program dla sektora górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku, to długi termin, ale realizację programu będzie można oceniać i poprawiać. Przy ministerstwie powstanie Komitet Sterujący do spraw górnictwa.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA