more_horiz
Gospodarka

Polska uniezależnia się od rosyjskiego gazu. Podpisano kolejną umowę z USA

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 16:32
Polska konsekwentnie realizuje przyjętą strategię dywersyfikacji dostaw gazu, uniezależniającą nas od dostaw rosyjskich. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło kolejną umowę na dostawy gazu skroplonego z USA, dzięki której w ciągu 20 lat do naszego stystemu wpłynie 2,7 mld m sześc. tego paliwa.
Audio
  • Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że podpisanie kolejnej umowy na dostawę gazu z USA wzmocni bezpieczeństwo regionu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma kolejną umowę na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do Polski. /IAR/.
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało 20-letnią umowę na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że równolegle ma trwać rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, w którym odbierany będzie gaz od Amerykanów./IAR/.
Do końca 2021 roku Terminal w Świnoujściu ma mieć przepustowość 7,5 mld m3 gazu.
Do końca 2021 roku Terminal w Świnoujściu ma mieć przepustowość 7,5 mld m3 gazu.Foto: Archiwum PAP/Marcin Bielecki

Spółka zawarła długoterminowy kontrakt na dostawy surowca z firmą Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream.

Umowa przewiduje dostawy 2 mln t LNG przez 20 lat

W myśl obecnej umowy, PGNiG będzie kupował blisko 2 miliony ton LNG rocznie przez 20 lat - to około 2,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji.

Dostawy mają być realizowane od 2023 roku.

To kolejna umowa PGNiG na dostawy LNG z USA

Przypomnijmy, to kolejna umowa ze stroną amerykańską na dostawy tego paliwa do Polski. W listopadzie 2017 r. zawarto kontrakt na 5 lat w ubiegłym roku z firmą Centrica LNG Company i zakładał on 9 dostaw LNG. Pierwszy ładunek pochodził z terminala skraplającego Sabine Pass w Luizjanie.

PGNiG ma obecnie w portfelu importowym LNG cztery duże kontrakty - w tym trzy z USA, jeden mniejszy oraz planowane dostawy spot. Od 2024 r. spółka ma dysponować rocznym wolumenem rzędu 11,5 mld m sześc. rocznie z LNG

LNG - gaz ziemny w postaci ciekłej

Bo LNG, to gaz ziemny, który w celach transportu skrapla się w temperaturze minus 162 stopni, dzięki temu zmniejsza on objętość 630 razy i można go transportować statkami. Po dotarciu do gazoportu podlega regazyfikacji i w postaci normalnego gazu może trafić do systemu gazowego.

Warto wiedzieć, że jedna czwarta gazu ziemnego, którym handluje się na skalę światową, jest transportowana jako ciecz.

PGNiG ma już wypełniony portfel na dostawy gazu

Wypełniliśmy portfel kontaktowy w całości, więc nie ma potrzeby zawierania kolejnych kontraktów - mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas środowej uroczystości zawarcia długoterminowej polsko-amerykańskiej umowy na dostawy gazu skroplonego LNG.

"Poprzednio miałem okazje mówić, że spodziewamy się jeszcze dwóch kontaktów, ale póki co, tego następnego nie widać na horyzoncie, a powód, dla którego go nie widać jest taki, że właściwie wypełniliśmy portfel kontraktowy na długi termin w całości, więc nie ma potrzeby go jeszcze rozwijać" - powiedział Woźniak.

Przy obecnym kontrakcie ważna nie tylko cena ale i pewność dostaw


Przekonywał, że znaczenie przy zawieraniu środowego kontraktu miała nie tylko cena, ale i pewność dostaw. "Ryzyko przerwania dostaw nie musiało być wyceniane" - zaznaczył.

"Wyrażam wielkie zadowolenie, że ten kontrakt i obrany kierunek budowania nowej jakości bezpieczeństwa energetycznego Polski jest już wpisany w politykę energetyczną państwa do 2040 roku" - mówił z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Kontrakt, jak dodał, wpisuje się "w nową jakość i nową wizję bezpieczeństwa Polski, budowania nowej jakości suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej". Umowa ponadto buduje "nową pozycję PGNiG nie tylko w Polsce, ale i na rynkach światowych".


Umowa na gaz z USA wzmocni bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale i regionu

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że podpisanie kolejnej umowy na dostawę gazu z USA wzmocni bezpieczeństwo regionu.

− Dzięki naszej działalności zapewniamy spokój, bezpieczeństwo i stabilność całemu naszemu regionowi - zaznaczył podczas konferencji Krzysztof Szczerski.

− Jest ogromną satysfakcją to, że deklaracje, które były podpisane przez prezydentów Polski i USA przybierają tak konkretne rezultaty - zaznaczał szef gabinetu prezydenta.

Rola gazu w energetyce Polski i regionu coraz większa

Z prognoz wynika, że zużycie gazu w naszym kraju i w regionie, a także w basenie Morza Bałtyckiego będzie rosło.

Obecnie Polska zużywa rocznie mniej więcej 17 i pół miliarda metrów sześciennych gazu.

Do końca 2021 roku Terminal w Świnoujściu ma mieć przepustowość 7,5 mld m3 gazu

Dlatego tak ważny w realizacji strategi, uniezależniającej Polskę od dostaw gazu rosyjskiego, jest Terminal  w Świnoujściu. Ten do końca 2021 roku  ma mieć roczną przepustowość 7,5 mld metrów sześciennych gazu - obecnie wynosi ona 5 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Polskie LNG ogłosiło postępowanie przetargowe na rozbudowę części lądowej Terminala. Zakłada się, że ostateczny kontrakt z wykonawcą będzie podpisany do końca 2019 roku.

Prezes spółki Paweł Jakubowski powiedział, że rozbudowa terminala jest bardzo ważna w kontekście zapewnienia niezależnych dostaw gazu na rynek polski.

Obecny etap rozbudowy Terminala dotyczy powstania dodatkowych instalacji regazyfikacyjnych - do końca 2021 roku, a także budowy trzeciego zbiornika oraz instalacji przeładunkowej LNG na kolej - te dw elementy mają być gotowe w drugim kwartale 2023 roku.

NRG, IAR, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem