X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny prądu: firmy i samorządy czekają na decyzję ws. rekompensat

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 09:11
Za kilka dni ma zapaść decyzja w sprawie rekompensat za wyższe ceny prądu - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • O czekających na decyzję w sprawie rekompensat za wyższe ceny prądu firmach i jednostkach samorządu terytorialnego mówi w radiowej Jedynce Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Główny cel nowelizacji ustawy o OZE to przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii, tak by Polska wypełniła cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na koniec 2020 r.
Główny cel nowelizacji ustawy o OZE to przyspieszenie inwestycji w odnawialne źródła energii, tak by Polska wypełniła cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na koniec 2020 r.Foto: shutterstock, Autorstwa Dilok Klaisataporn

Ceny prądu w tym roku zostały ustawowo zamrożone na poziomie z 2018. Ale w praktyce dotyczy to na razie tylko gospodarstw domowych.

Firmy i samorządy czekają na obiecane rekompensaty

Tymczasem firmy i samorządy płacą dużo więcej niż rok temu. Zasady zamrożenia cen dla tych podmiotów miało ustalać specjalne rozporządzenie ministra energii. Jego projekt utknął na etapie konsultacji z Komisją Europejską.

Firmy energetyczne też czekają na rozporządzenie ws. rekompensat

Tymczasem, jak tłumaczy Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Karolina Mózgowiec, przedsiębiorstwa energetyczne nie mają podstaw aby zmieniać ceny energii.

− W związku z tym obciążają odbiorców wg obowiązujących w umowach cen – mówi gość radiowej Jedynki.

Brak rozporządzania jest też kłopotliwy również dla firm energetycznych – te bowiem miało określić rekompensaty dla nich za zamrożenie cen.

I dodaje, że nie wiadomo, kiedy to się zmieni, bo ustawa, wg. Komisji europejskiej, zawiera niedozwoloną pomoc publiczną.

Ochronie powinien podlegać przemysł energochłonny…

− Stąd uważamy, że należy szukać rozwiązań dedykowanych do określonych grup odbiorców, szczególnie do przemysłu energochłonnego – mówi gość radiowej jedynki.

I dodaje, że projekt rekompensujący wzrost cen został przygotowany przez resort przedsiębiorczości.

− Chcemy, aby przemysł energochłonny był chroniony podobnie jak w Europie Zachodniej, przede wszystkim przemysł niemiecki – mówi Daria Kulczycka.

…a także jednostki podlegające samorządowi

− Inną grupą, która powinna również otrzymać okresową ochronę przed podwyżkami, powinny być jednostki samorządu terytorialnego – przede wszystkim szkoły i szpitale, gdyż taka gwałtowna podwyżka jest przez te jednostki nie do uradzenia – mówi Kulczycka.    

Zwraca uwagę, że podwyżki dotykają też małych i średnich firm.

− Dla nich podwyżki oznaczają konieczność adoptowania się do funkcjonowania z wysokimi cenami energii – mówi Kulczycka.

Wracając do przemysłu energochłonnego, stalowy koncern ArcelorMittal zdecydował o wygaszeniu od września wielkiego pieca w krakowskiej hucie m.in. z powodu rosnących kosztów energii.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat przyjął ustawę o cenach prądu w 2019 r. Ma chronić przed podwyżkami opłat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 08:19
Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu, której celem jest ochona przed podwyżkami opłat. Główne zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa URE. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy sprzedające prąd czekają na rekompensaty za brak podwyżek cen energii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:21
Firmy energetyczne w dalszym ciągu nie wiedzą, ile pieniędzy dostaną w ramach rekompensaty za zamrożenie cen energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu dla gospodarstw domowych nie wzrosną: są środki na rekompensaty dla firm energetycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:21
Są środki na rekompensaty z ustawy o cenach prądu; odbiorcy indywidualni mogą być spokojni, ale musimy przygotować zasadę dystrybucji tych środków - mówiła w czwartek w PR3 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń