X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

EKG: Europę czeka "zielona "zmiana, ale węgiel wciąż jest ważny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 17:28
Żaden z europejskich regionów górniczych nie może zostać pozostawiony sam sobie - powiedział w wystąpieniu do uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.
Również pewne jest, że zielona zmiana jest możliwa i ona może przynieść liczne szanse dla węgla i regionów z nim związanych, które przez wieki były podstawą naszej gospodarki
Również pewne jest, że zielona zmiana jest możliwa i ona może przynieść liczne szanse dla węgla i regionów z nim związanych, które przez wieki były podstawą naszej gospodarkiFoto: shutterstock, Autorstwa LeoWolfert

Szefczovicz jest współtwórcą uruchomionej w 2016 r. unijnej inicjatywy dotyczącej transformacji regionów górniczych Coal Regions in Transition (CRiT). Uruchomiono ją jako platformę wsparcia, zapewniającą m.in. wymianę doświadczeń i wsparcie eksperckie dla projektów finansowanych z dotychczasowych środków. Obecnie trwają zabiegi o przypisanie w nowym budżecie UE do CRiT specjalnych funduszy.

Wystąpienie Szefczovicza, uczestniczącego tego dnia – obok m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - w otwarciu nowego terminala gazowego w Luizjanie, odtworzono podczas sesji katowickiego kongresu poświęconej transformacji regionów górniczych.

Europę czeka zielona zmiana

Komisarz ds. unii energetycznej przypomniał, że w grudniu ub. roku prezentował na konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach długoterminową wizję strategiczną Unii Europejskiej dla neutralnej klimatycznie gospodarki i niskowęglowego społeczeństwa, tzw. strategię 2050. Zastrzegł, że daje ona różne możliwości wyborów technologicznych, aby osiągnąć ten cel w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie.

„Dyskusja odnośnie strategii 2050 wciąż trwa, ale jest oczywiste, że zmiana dla naszej gospodarki będzie głęboka, łącznie z ciężkim przemysłem, transportem i rolnictwem. Również pewne jest, że zielona zmiana jest możliwa i ona może przynieść liczne szanse dla węgla i regionów z nim związanych, które przez wieki były podstawą naszej gospodarki” - mówił Szefczovicz.

„Zielona” zmiana musi być sprawiedliwa i akceptowalna społecznie

Komisarz zastrzegł, że trzeba zapewnić, by zielona przemiana we wszystkich regionach była sprawiedliwa i akceptowana społecznie, a także, by została przeprowadzona w duchu włączenia i solidarności. „To kluczowe, aby zapobiec pogłębianiu społecznych i regionalnych różnic, ubóstwu i depopulacji regionów” - podkreślił. „Żaden z tych regionów węglowych nie może zostać pozostawiony sam sobie” - dodał.

Węgiel wciąż ważnym surowcem w energetyce

Zaznaczył, że choć skala zmian będzie olbrzymia, węgiel wciąż pozostaje ważnym źródłem energii i podstawą działalności gospodarczej w Europie – dla 12 państw członkowskich i 41 regionów; tylko Polska ma w branży ok. 100 tys. miejsc pracy. Jednocześnie węgiel tworzy 17 proc. całego miksu energetycznego UE i zapewnia 20 proc. produkcji elektryczności.

W tym kontekście Szefczovicz wskazał na inicjatywę CRiT, której – jak zaznaczył - podstawowym celem jest pomoc regionom górniczym w procesie przekształcania gospodarek, tworzenia nowych, czystych miejsc pracy i podnoszenia jakości życia. Zaznaczył, że mimo krótkiego czasu funkcjonowania, inicjatywa już zaczęła przynosić efekty 13 regionom z sześciu państw członkowskich.

Budżet europejski przewiduje fundusze na przejście do czystej energii

Szefczovicz zastrzegł, że inwestycje związane z przekształceniami energetycznymi muszą mieć charakter długoterminowy. Wskazał, że w tym kontekście w projekcie przyszłego budżetu unijnego założono wydanie 20 proc. jego środków na jego cele klimatyczne, w tym przejście do czystej energii. Ocenił, że Polska ma szanse na znaczną część tych funduszy.

Komisarz podkreślił, że szczegółowe ramy finansowe w tym zakresie, w tym finansowanie inicjatywy CRIT, będą przedmiotem pracy już nowej Komisji Europejskiej i następnego Parlamentu Europejskiego. „I to jest jeszcze jeden powód, aby uczestniczyć w wyborach europejskich. Kraje z naszego regionu wymagają silnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim” - zaakcentował.

Szefczovicz podziękował też Jerzemu Buzkowi, który jako przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przeforsował poparcie przez PE przeznaczenia kwoty 4,8 mld euro na zaproponowany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla regionów górniczych – pod kątem finansowania przedsięwzięć CRiT.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak