X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dr Łukasz Tolak: najważniejsze, by mieć zdywersyfikowane źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 12:55
- W ciągu najbliższej dekady będziemy mieli jeszcze większą możliwość pozyskania gazu z innych kierunków, co pogarsza pozycję negocjacyjną strony rosyjskiej. To nie znaczy, że tego gazu w ogóle nie będziemy od nich kupować. Będziemy mieli różne opcje na stole - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Polska zwiększy zakupy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych - poinformował w Teksasie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Towarzyszył on prezydentowi Andrzejowi Dudzie w czasie krótkiej wizyty w gazoporcie w Sabine Pass, na granicy Teksasu i Luizjany. To jedno z miejsc w USA, z którego wypływają statki z ładunkiem gazu LNG. Polska od wielu miesięcy stara się o kolejne dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, co miałoby uniezależnić kraj od surowca z Rosji. Na kupno kolejnych partii LNG namawia polskie władze także amerykański prezydent Donald Trump. 

Dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas) wskazał, że ostatni kontrakt zakłada dostawę 2 mld m sześc. gazu i jest podpisany na 20 lat. - Jest szansa, że na początku następnej dekady będziemy ściągać ze Stanów Zjednoczonych mniej więcej 5 mld sześc. gazu - powiedział. Taka ilość odpowiadałaby jednej trzeciej zapotrzebowania Polski na ten surowiec.

Gość PR24 mówił, że próby poszukiwania źródeł energii z innych krajów "mają na celu dywersyfikację naszych źródeł dostaw, jeśli chodzi o gaz". Jednocześnie nie uważa, że należy całkowicie rezygnować z rosyjskiego gazu. - Nie możemy mówić, że od kogoś nie będziemy kupować gazu - zaznaczył. - Chodzi o to, że wzmacnia się nasza pozycja w kontekście kontaktów z Rosją, bo bez względu na to, czy będziemy chcieli kupić od nich gaz, czy nie, muszą zaproponować niższą cenę - wskazał dr Łukasz Tolak.

- W ciągu najbliższej dekady będziemy mieli jeszcze większą możliwość pozyskania gazu z innych kierunków, co pogarsza pozycję negocjacyjną strony rosyjskiej. To nie znaczy, że tego gazu w ogóle nie będziemy od nich kupować. Będziemy mieli różne opcje na stole. Najważniejsze jest to, żeby mieć zdywersyfikowane źródła energii - powiedział ekspert na antenie Polskiego Radia 24.

Dr Łukasz Tolak mówił też o roli gazu. Jak ocenił, "wszystko wskazuje na to, że będzie on przejściowym paliwem kopalnym". - Będzie służył transformacji energetyki światowej, odejścia od paliw kopalnych w kierunku źródeł energii odnawialnej - powiedział.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

-------------------

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 11.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Baltic Pipe będzie przeciwwagą dla Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:20
Baltic Pipe coraz bliżej. W ostatni piątek spółki Gaz-System i Energinet dopełniły ostatnich formalności. Jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz to za trzy lata gazociąg będzie gotowy. Budowa ma ruszyć za około półtora roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: dzięki zakupowi gazu z USA wchodzimy do światowego obrotu tym surowcem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:43
- Ceny gazu będą takie jak na amerykańskim rynku pierwotnym. Na pewno nie będą się wiązać z niestabilnymi cenami ropy na rynkach światowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu Biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Świnoujścia dotrze pięćdziesiąta dostawa gazu skroplonego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 07:33
Dziś do Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotrze metanowiec z pięćdziesiątą dostawą skroplonego gazu ziemnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG dywersyfikuje dostawy gazu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:00
O postępującej dyweryfikacji dostaw gazu do Polski, mówił Prezes PGNiG Piotr Woźniak, który był gościem audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: chcemy na stałe uniezależnić się od rosyjskiego dyktatu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:51
- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 11:55
Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie - czytamy w opublikowanym w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" wywiadzie z prezesem Gaz-Systemu, Tomaszem Stępniem. 
rozwiń zwiń