X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kopalnie nie odchodzą do lamusa. Dzięki metanowi, uzyskiwanemu z pokładów węgla

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 18:47
Najnowsze technologie pozwalają na dalsze wykorzystywanie węgla w energetyce, tyle że w czystszej i bardziej przyjaznej dla środowiska formie – dzięki wydobywanemu z jego pokładów metanu. W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozyskuje gaz właśnie ze złóż węgla.
Audio
  • W przyszłym roku metan wydobywany z pokładów węgla w Gilowicach na Górnym Śląsku ma trafić do lokalnej sieci gazowej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi tam od kilku lat projekt Geo-Metan. /IAR/.
  • Podczas prezentacji efektów projektu, zwanego Geo-Metanem, prezes spółki Piotr Woźniak powiedział, że najnowsze szacunki dotyczące zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym są wyższe niż dotychczasowe./IAR/.
Wicepremier Jacek Sasin, 24 bm. w miejscowości Gilowice (woj. śląskie) przed konferencją prasową na temat efektów programu Geo-Metan. Jest to program, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia metanu z pokładów węgla.
Wicepremier Jacek Sasin, 24 bm. w miejscowości Gilowice (woj. śląskie) przed konferencją prasową na temat efektów programu Geo-Metan. Jest to program, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia metanu z pokładów węgla. Foto: PAP/Grzegorz Momot

I właśnie metan wydobywany z pokładów węgla w Gilowicach na Górnym Śląsku zasili w drugiej połowie przyszłego roku lokalną sieć gazowniczą. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kończy tam testy produkcyjne.

Węgiel nie odchodzi do lamusa: gaz z jego pokładów poprawi bilans energetyczny

Wicepremier Jacek Sasin powiedział podczas wizyty mówił w Gilowicach na Górnym Śląsku, że w najbliższych dziesięciu latach dzięki wydobyciu metanu z pokładów węgla nadal jedna czwarta gazu będzie pochodziła z krajowych źródeł. W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozyskuje gaz właśnie ze złóż węgla.

Jak mówił wicepremier, dzięki temu projektowi - pod nazwą Geo-Metan - jest szansa na zwiększenie krajowego wydobycia gazu o nawet miliard do półtora miliarda metrów sześciennych rocznie.

Rośnie zużycie gazu w Polsce

Jacek Sasin podkreślił, że w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na paliwo gazowe. Obecnie jego zużycie wynosi ponad 18 miliardów metrów sześciennych rocznie, ale w najbliższych dziesięciu latach może wzrosnąć do około 20 miliardów.

Wicepremier przekonywał, że w dzięki wykorzystaniu metanu z węgla, w perspektywie tej dekady nadal jedna czwarta gazu zużywanego w Polsce będzie pochodziła ze źródeł krajowych.

PGNiG chce wykorzystać metan w swojej sieci gazowej

Podczas prezentacji efektów projektu, zwanego Geo-Metanem, prezes spółki Piotr Woźniak powiedział, że najnowsze szacunki dotyczące zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym są wyższe niż dotychczasowe.

Szacuje się, że na Śląsku znajduje się nawet 193 mld m sześc. metanu

Prezes PGNiG powiedział, że spółka patrzy na Górnośląskie Zagłębie Węglowe jak "na jedno wielkie złoże gazu ziemnego", a wydobywany tu metan jest wysokokaloryczny, więc nadaje się do tłoczenia bezpośrednio do sieci gazowej.

Piotr Woźniak zaznaczył też, że dotychczasowe szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego mówiły o tym, że w tym zagłębiu jest 170 miliardów metrów sześciennych metanu. Najnowsze, zawarte w publikacji, która - jak wskazał prezes - jest jeszcze w druku, mówią o 193 miliardach metrów sześciennych.

− I sądzę, że z postępem udokumentowania zarówno złóż węgla, jak i naszej aktywności te szacunku będą rosły - ocenił Piotr Woźniak. Jak zaznaczył, nie jest to równoznaczne z tym, że metan uda się wydobyć w całości.

PGNiG podpisze kontrakty na wydobycie metanu z kolejnymi kopalniami

Prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że w najbliższych dniach spółka powinna podpisać umowę na pozyskanie metanu ze złóż kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. To będzie kolejne takie porozumienie z Polską Grupą Górniczą. W lutym podpisano umowę dotyczącą ujęcia metanu z pokładów węgla kamiennego należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice.

Projekt Geo-Metan jest realizowany od 2016 roku. Wiercenia zakończono dwa lata później, a od lutego tego roku PGNiG prowadzi testy produkcyjne. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że spółka postanowiła wybudować Ośrodek Zbioru Gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Ośrodek ma zostać uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku.

Rozwój krajowego wydobycia gazu to nie jedyny cel programu Geo-Metan, który PGNiG realizuje wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG). Metan jest obecnie poważnym problemem dla górnictwa węgla kamiennego – gaz uwalniany w trakcie prac górniczych grozi wybuchem lub zapaleniem, a jego usuwanie spowalnia tempo prac wydobywczych i podnosi ich koszty.

Jednocześnie metan jest agresywnym gazem cieplarnianym, większość gazu gromadzącego się w kopalniach jest później emitowana do atmosfery. W ramach programu Geo-Metan PGNiG i PIG chcą sprawdzić, na ile usunięcie metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem ich eksploatacji pozwoli ograniczyć te trudności. W tym celu w lutym 2019 roku PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą.

Umowa przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Spółki uzgodniły już plan wierceń, natomiast PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac

IAR, PAP, komunikat PGNiG, jk

Zobacz więcej na temat: energetyka węgiel gaz ziemny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak