Energetyka prosumencka i rekompensaty. Dwie ważne ustawy wchodzą w życie
Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą polskiemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą - przewiduje ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, która wchodzi w życie. Od dziś obowiązują też nowe przepisy dotyczące OZE, które m.in. rozszerzają definicję prosumenta.
2019-08-29, 07:37
Posłuchaj
- Ustawa o rekompensatach dla przemysłów energochłonnych to wsparcie dla największych firm, które zatrudniają dzisiaj ok. 20 proc. czynnych zawodowo Polaków, i które konsumują niemal 25 proc. energii - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Rekompensaty będą wypłacane w przyszłym roku, jak przypomniała, za 2019 rok.
Na ten cel przeznaczyliśmy w pierwszych dwóch latach (...) niemal 900 mln zł, w kolejnych latach ta kwota sięgnie 1 mld i nieco ponad 1 mld - wskazała.
Przedsiębiorcy, w pierwszej kolejności, w ciągu najbliższych 14 dni będą musieli złożyć prosty formularz informujący o tym, że zrzekają się z rekompensat powszechnych, które weszły w życie na początku sierpnia - wyjaśniła Emilewicz.
REKLAMA
- Następnie będziemy prosili o złożenie wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki w I kw. przyszłego roku - powiedziała minister. Dodała, że wypłaty przedsiębiorstwa uzyskają w drugiej połowie przyszłego roku.
Jaki jest cel rekompensat?
Według resortu przedsiębiorczości i technologii rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą.
- Pozwoli to utrzymać ok. 1,3 mln miejsc pracy w samych przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów - zaznaczyło MPiT.
Resort wskazał, że uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2 będzie ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza.
REKLAMA
Zmiany w OZE
Dziś w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowela daje podstawę do tegorocznych aukcji dla OZE, zawiera też nowe rozwiązania dla spółdzielni energetycznych i prosumentów, m.in. rozszerzenie definicji prosumenta.
Wśród nowych regulacji jest tzw. pakiet prosumencki - efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE, pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz.
Status prosumenta będą mogli otrzymać mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie są "zawodowymi" producentami energii - wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przedmiotu ich przeważającej działalności gospodarczej. Jak przypomniała minister Jadwiga Emilewicz , przedsiębiorca "będzie mógł sobie taką mikroinslatację do 50 kW zainstalować na posesji, w której prowadzi działalność gospodarczą. Dzięki temu będzie miał nie tylko tani prąd wtedy, kiedy świeci słońce, ale jego nadwyżkę będzie mógł magazynować w sieci, a czasie, kiedy słońca już nie ma, i kupować go w bardzo atrakcyjnym systemie opustów".
Nowe przepisy rozszerzają definicję prosumenta, który teraz będzie mógł nie tylko wytwarzać energię i sprzedawać ją sprzedawcy zobowiązanemu na określonych warunkach, ale np. także dowolnemu innemu sprzedawcy na warunkach z nim uzgodnionych.
REKLAMA
Ustawa umożliwia też tworzenie na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich spółdzielni energetycznych i zawiera elementy promocji takich rozwiązań.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA