more_horiz
Gospodarka

Rusza budowa gazociągu łączącego Polskę z Litwą

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 13:18
Litwa rozpoczęła przygotowania do budowy połączenia gazowego z Polską. Według kontraktu zawartego pod koniec grudnia, tak zwany interkonektor gazowy Polska-Litwa ma powstać do końca 2021 roku.
Gazociąg - zdj. ilustracyjne
Gazociąg - zdj. ilustracyjneFoto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

Projekt interkonektora gazowego Polska-Litwa (ang. GIPL – Gas Interconnection Poland – Lithuania) zakłada budowę nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są GAZ-SYSTEM SA – operator polskiego systemu przesyłowego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego, wcześniej AB LIETUVOS DUJOS.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 500 mln euro, z czego ponad 60 proc. zostanie pokryte z budżetu Unii Europejskiej.

200 km na Litwie, 343 km w Polsce

Wczoraj Łotwa, Estonia i Finlandia poinformowały o utworzeniu, dzięki gazociągowi Balticonnector, wspólnego rynku gazu. Polsko-litewski interkonektor potrzebny jest między innymi dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu. Inwestycja wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw gazu w celu uniezależnienia dostaw tego surowca od Rosji.

Gazociąg ma się rozpoczynać w miejscowości Jawniuny, położonej niedaleko Wilna. W pierwszym etapie prac rury zostaną ułożone do miejscowości Olita, a następnie zbudowany będzie odcinek do rejonu łoździejskiego, który graniczy z Polską. Na terenie Litwy powstanie niecałe 200 km gazociągu, który ma mieć w całości przeszło 500 km.

Litewski operator przesyłu gazu, spółka „Amber Grid”, poinformowała, że polski „Izostal” rozpoczął dostarczanie rur na Litwę. Ponadto oznaczane są trasy przyszłego gazociągu, a teren oczyszczany jest z ewentualnych niewybuchów. Prace prowadzą też archeolodzy.

Polski odcinek planowanego połączenia od listopada 2019 ma już komplet pozwoleń na budowę. Będzie liczył 343 km i ma być ukończony w 2022 r. Gazociąg Polska-Litwa – jak podkreśla Gaz-System – będzie najdłuższym interkonektorem pozostającym w zarządzie spółki. Przebiegać będzie przez trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.

Eliminacja "wysp energetycznych"

Projekt realizowany jest od 2011 roku, gdy Komisja Europejska przyznała inwestorom dofinansowanie do prac projektowych i koncepcyjnych.

W październiku 2013 roku Komisja przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” („Project of Common Interest”), a dwa lata później polski i litewski operator systemu przesyłowego podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency – INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla projektu „Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Projekt ma przyczynić się do eliminacji "wysp energetycznych" czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/gaz-system.pl/DoS, md

Zobacz więcej na temat: Litwa energetyka gaz POLSKA

REKLAMA