Fuzja Orlenu z Lotosem. Komisja Europejska przedłuża rozpatrzenie wniosku

2020-05-26, 11:40

Fuzja Orlenu z Lotosem. Komisja Europejska przedłuża rozpatrzenie wniosku
Prof. Konrad Raczkowski o fuzji Lotosu z PKN Orlen. Foto: shutterstock

Ważą się losy połączenia dwóch najważniejszych koncernów paliwowych w Polsce - PKN Orlen i Lotosu. Polska czeka na zgodę Komisji Europejskiej, która właśnie poinformowała, że ze względu na złożone przez koncern z Płocka nowe propozycje dotyczące fuzji, wydłużyła czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 22 lipca. Wcześniej decyzja miała zapaść do 30 czerwca.

Przypomnijmy, Komisja wcześniej wyraziła obawy, że połączenie Orlenu i Lotosu, dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.


Powiązany Artykuł

pkn orlen stacja benzynowa free shutter 1200.jpg
Jakie korzyści i wyzwania przyniesie fuzja Orlenu z Lotosem?

Poza zastrzeżeniami odnoszącymi się do połączenia dwóch największych w kraju sieci stacji paliw Komisja miała też obawy co do wpływu transakcji na rynek dostaw paliw lotniczych oraz produktów ubocznych rafinerii.

Polski koncern uzupełnił w maju propozycje dotyczące przejęcia Lotosu

W odpowiedzi koncern z Płocka już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem.

Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian uwzględniających uwagi komisji.

Na początku kwietnia Komisja przekazała Orlenowi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Po nich nastąpiły intensywne rozmowy, w tym wysłuchanie przedstawicieli polskiej spółki przez KE, a następnie złożenie przez nich 4 maja pakietu środków zaradczych. Ostatni zestaw propozycji dotyczący fuzji został przesłany do Brukseli 25 maja.

"Strony przedstawiły zmienione zobowiązania i tymczasowy termin podjęcia decyzji przez Komisję upływa 22 lipca 2020 r." - poinformowały PAP służby prasowe Komisji.

Wcześniej termin wydania decyzji przez KE upływał 30 czerwca. Z uwagi na złożenie nowego pakietu środków zaradczych termin ten przedłużył się o dodatkowe 15 dni roboczych.

Daniel Obajtek: chcemy konkurować z globalnymi graczami

Chcąc być w Polsce konkurencyjnymi, musimy budować swoją siłę podobnie jak inne zagraniczne koncerny - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie opublikowanym w tygodniku "Do Rzeczy".

Pytany o to, dlaczego fuzja Orlenu i Lotosu się przeciąga i jakie z tego wynikną konsekwencje dla kierowców, prezes PKN Orlen stwierdził, że "problemem będzie brak fuzji". "Kierowcy powinni się bać, gdyby do tej fuzji nie doszło. Chcąc być w Polsce konkurencyjnymi, musimy budować swoją siłę podobnie jak inne zagraniczne koncerny" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że nie do pomyślenia jest sytuacja, by "w jednym kraju funkcjonowały dwie firmy tego samego właściciela kupujące oddzielnie ropę". "Liczy się przecież efekt skali. Ten, kto kupuje ponad 50 mln ton ropy, rozmawia bezpośrednio z producentami" - podkreślił Obajtek, dodając, że zamawiający mniejsze ilości "skazani są na pośredników".

"Zakup Lotosu zapewni nam większą stabilność i przewidywalność. Oprócz optymalizacji kosztów nie będzie też dublowaniem procesów" - zaznaczył.

Proces połączenia rozpoczął się dwa lata temu

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa. W sierpniu 2019 r. PKN Orlen, Grupa Lotos i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r. Po zgodzie KE na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji.

IAR, PAP, PKN Orlen jk

Polecane

Wróć do strony głównej