X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rusza przetarg na turbiny dla największej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 15:47
PGE i Ørsted rozpoczynają przetarg na dostawcę generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, jednej z największych tego typu inwestycji na polskiej części Bałtyku. Pierwszy prąd z farmy ma popłynąć w 2026 roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia Commons, Photo by Kim Hansen. Postprocessing (crop, rotation, color adjustment, dust spot removal and noise reduction) by Richard Bartz and Kim Hansen.

Przetarg na generatory turbin jest jednym z największych zamówień w ramach procesu zakupowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica) o mocy do 2,5 GW - projektu realizowanego w ramach partnerstwa 50/50 przez PGE Baltica z Grupy PGE i Ørsted w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Dostawcy mają dostarczyć oferty na około 200 turbin wiatrowych

Potencjalni dostawcy, którzy spełnili wymogi formalne i złożyli deklarację o chęci uczestnictwa w przetargu w ramach procesu prekwalifikacji, zostaną zaproszeni do złożenia wiążących ofert.

- Wkraczamy w intensywny okres zakupów dla największej morskiej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku. Postępowania zakupowe będziemy uruchamiać w 2021 i 2022 roku. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (320 km2) jest większa niż powierzchnia Gdańska. Na takim obszarze zostanie umieszczonych około 200 turbin wiatrowych - mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica z ramienia Ørsted.

energetyka1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie

Pierwsze dostawy prądu z farmy w 2026 roku

- Rozpoczęcie przetargu na generatory turbin wiatrowych to następny bardzo ważny krok w harmonogramie inwestycji. Wspólnie z Ørsted przygotowujemy się do przetargów na kolejne komponenty projektu. Równolegle do procesu zakupowego trwają prace dotyczące innych elementów inwestycji, a także prowadzimy aktywny dialog z kluczowymi podmiotami, m.in. potencjalnymi portami serwisowymi i instalacyjnymi. Nasz cel to realizacja inwestycji w terminie, tak aby pierwsza energia elektryczna z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, wspólnie rozwijanej przez PGE i Ørsted, popłynęła do polskich domów w 2026 roku – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE będzie użytkować farmę przez 30 lat

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 (o mocy ok. 1045 MW), jest planowane na 2026 rok.

Etap kolejny, czyli Baltica 2 (o mocy ok. 1500 MW), ma być oddany do 2027 roku.

farma wiatrowa free offshore free shut 1200 .jpg
Polska awansowała o sześć miejsc w światowym rankingu miejsc do inwestycji w OZE

Po etapie przygotowań i budowy PGE i Ørsted będą przez 30 lat użytkować Morską Farmę Wiatrową Baltica, dostarczając czystą energię do milionów polskich gospodarstw domowych, firm i instytucji.


Grupa Kapitałowa PGE największym dostawcą prądu w Polsce

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła do ponad 5 mln klientów. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce.

Grupa PGE - z 10-procentowym udziałem w rynku OZE w Polsce - jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Plan na kolejne lata to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności z wykorzystaniem energii wiatru i słońca.

Duńska firma działa w Polsce od 30 lat

Na polskim rynku - jednym z kluczowych dla Ørsted - firma zatrudnia obecnie około 250 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Realizacja Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy do 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego wpisuje się w ambitne plany firmy osiągnięcia 30 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.


PGE, Ørsted jk

Czytaj także

PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:44
Spółka Baltic Power z Grupy Orlen podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Umowa gwarantuje, że wyprodukowana tam czysta energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego - podał PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:25
Trzy największe polskie koncerny energetyczne - PGE, Enea i Tauron stawiają na zieloną energię - chcą zainwestować w morską energetykę wiatrową miliardy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGE inwestuje w morskie farmy wiatrowe. Współpraca z Duńczykami ma przynieść ogromne oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 09:31
Polska Grupa Energetyczna zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł do Krajowego Planu Odbudowy. Znajdą się tam projekty finansowane z Europejskiego Instrumentu Odbudowy RRF. Podpisana właśnie umowa z Orstedem pozwoli PGE rozwinąć nowe kompetencje w dziedzinie morskich farm wiatrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toruń podpisał ważną umowę ze spółkami energetycznymi: gwarantuje ogrzewanie mieszkań, ochronę środowiska

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 13:27
Władze Torunia oraz Polskiej Grupy Energetycznej i PGE Energii Ciepła podpisały w środę list intencyjny ws. współpracy w zakresie rozwoju gospodarczego miasta. Gwarantuje rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej przy zachowaniu reżimów ochrony środowiska. Ma też zaowocować m.in. stworzeniem środowiska sprzyjającego lokalizacji nowych inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny polski koncern energetyczny stawia na zielony prąd. Tauron zapowiada 11 farmę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:12
Polska energetyka przeżywa ekologiczną transformację – największe koncerny – PGE, Enea, Tauron, stawiają na prąd z farm wiatrowych. Kolejną - 11 farmę - zapowiada Tauron.
rozwiń zwiń