X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gazprom chce szantażować i dzielić Europę. Polska wśród krajów dobrze przygotowanych na rosyjską grę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:23
O rosyjskiej grze gazem wobec Europy, oraz uniezależnieniu się Polski od dostaw gazu z Rosji, w czym pozwolić ma gazociąg Baltic Pipe, a także dywersyfikacja dostaw oraz własne magazyny błękitnego paliwa, mówił w radiowej Jedynce Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: A08/Shutterstock

Jak przypomniał prowadzący audycję Błażej Prośniewski, ten temat był poruszany wczoraj przez unijnych przywódców podczas Rady Europejskiej, która chce, aby Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i oceniała czy "pewne działania handlowe wymagają działań regulacyjnych".

Polska chce wszczęcia drugiego śledztwa antymonopolowego wobec Gazpromu

Gość Polskiego Radia tłumaczył, że właśnie Polska postuluje wszczęcie drugiego śledztwa antymonopolowego wobec Gazpromu, ale do tego potrzeba jest podstawa prawna.

forum-0625278222 (4) (2).jpg
Gazowy poker Kremla. Agata Łoskot-Strachota: chodzi o NS2, nowe kontrakty i odroczenie wyroku na gaz w Zielonym Ładzie

- I taką podstawę należy znaleźć, aby uruchomić śledztwo – mówi gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj
04:58 blazej-gaz-22.10.mp3 O uniezależnieniu się Polski od dostaw gazu z Rosji, w czym pozwolić ma gazociąg Baltic Pipe, a także dywersyfikacja dostaw oraz własne magazyny błękitnego paliwa, mówił w radiowej Jedynce Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Pierwsze śledztwo zakończyło się ugodą

Przypomina, że pierwsze śledztwo zakończyło się ugodą, która jednak nie zobowiązywała Gazpromu do znacznej zmiany postępowania.

- A teraz to się mści – Gazprom nadużywa swojej roli dominującej, a widać to po jego działaniach – powstrzymywaniu większych dostaw do Europy przez Ukrainę. A prezydent Putin twierdzi, że tylko zgoda na ten sporny gazociąg pozwoli obniżyć ceny – mówi ekspert.

twitter gazociąg 1200.jpg
Systemy gazowe Polski i Litwy połączone. Wykonano ostatni spaw na gazociągu łączącym kraje bałtyckie z UE

Tymczasem Europa jest nadal uzależnienia w dużym stopniu od rosyjskiego gazu

Tymczasem nadal, jak przypomina Wojciech Jakóbik, 41 proc. gazu sprowadzanego do Europy pochodzi z Rosji, co może się zemścić, tak jak bywało to wcześniej, szczególnie podczas kryzysu energetycznego.

- Co musi niepokoić, w dokumencie przyjętym ostatnio przez Radę Europejską, nie wymienia się ani Gazpromu, ani Rosji, przypomina Błażej Prośniewski.

Europa jest podzielona w sprawie działań wobec Gazpromu i Rosji

To nie dziwi jednak gościa Polskiego Radia.

- Mamy tu do czynienia z konsensusem - wśród 27 państw znajdują się takie jak Polska, które nie mają złudzeń odnośnie Gazpromu, ale i takie, które stawiają na relacje z Gazpromem. Wśród nich: Niemcy, czy Węgry – państwa, które chcą zarabiać na specjalnym traktowaniu – mówi Jakóbik.

Jak jednak dodaje, te ostatnie mogą się obudzić, gdy okaże się, że także przeciwko nim wykorzystywany jest kryzys gazowy.

nord stream 1200 shutterstock.jpg
Dyskusja o cenach energii na szczycie UE. Premier wzywa KE do działania w związku z polityką Gazpromu

Rosja stosuje szantaż gazowy wobec Europy oraz wobec Ukrainy

- To, że mamy mało gazu w magazynach w Europie wynika z decyzji Rosjan, którzy postanowili chwycić za portfele klientów zachodnich, aby ich zmusić do omijania prawa europejskiego, na który się umawialiśmy, aby jak najszybciej uruchomić Nord Stream II – mówi Jakóbik.

Opisuje też, jak Kreml wykorzystuje rozterki Ukrainy, obawiającej się o dostawy gazu, oraz o utratę dochodów z jego tranzytu.

- Ich brak może np. doprowadzić do zmiany politycznej w Kijowie, na prokremlowską, mówi Jakóbik.

Polska dzięki dywersyfikacji dostaw i magazynom nie boi się gazowego szantażu

Jak jednocześnie tłumaczy gość Polskiego Radia, Polska, dzięki magazynom gazu, może się mniej obawiać rosyjskiego szantażu gazowego.

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Michał Kurtyka apeluje o interwencję wobec Gazpromu. Minister napisał list do wiceszefowej KE

-  Mamy w nich prawie 3 mld metrów sześciennych gazu, które wystarczą do przetrwania sezonu zimowego, nawet gdyby coś się stało – mówi Jakóbik.

Tyle że podkreśla, istnieje też problem cen gazu, które jeśli podnoszą się na świecie i Europie, to przekłada się to na poziom ich cen w Polsce.

Polsce, dzięki dywersyfikacji dostaw i własnym złożom, nie grozi wzrost cen gazu

Gość przypomina, że na szczęście Polska ma zdywersyfikowane dostawy błękitnego paliwa, w przyszłym roku zakończony zostanie gazociąg Baltic Pipe, który dostarcza gaz spoza Rosji. Polska może też liczyć na dostawy gazu skroplonego z USA i Bliskiego Wschodu.

- Ponadto PGNiG też wydobywa gaz, co obniża jego koszty – mówi Jakóbik.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Nord Stream 2. Ostatnia rura zaspawana, ale bitwa nie została zakończona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:54
Mimo, że Rosjanie ogłosili zaspawanie ostatniego kilometra gazociągu Nord Stream 2 i tym samym zakończenie jego budowy, nie oznacza to, że bitwa o zablokowanie dostaw gazu tą drogą została zakończona. Jak pisze niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt, teraz zaczyna się walka o uruchomienie dostaw i certyfikację prawną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:23
- W sferze politycznej, w której widać chociażby oddziaływanie sankcji, nadal istnieje możliwość wpływu na proces certyfikacji czy ubezpieczenia tego gazociągu - mówi o Nord Stream 2 prezes Gaz-System Tomasz Stępień. Zaznacza, że ukończenie budowy i uruchomienie NS2 wpłynie na wzrost cen gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europie potrzebne jest zróżnicowanie kierunków dostaw gazu. Rosja i USA walczą o rynek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:10
W 2020 roku w Davos prezydent USA Donald Trump wezwał narody europejskie do zwiększenia importu energii z USA i niepoddawania się pesymizmowi w kwestii zmian klimatycznych. Nawiązał również do obaw związanych z zależnością Europy od importu rosyjskiego gazu przez kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2. Twierdził, że import LNG może pomóc w rozwiązaniu problemów energetycznych Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom szantażuje Europę. Ceny gazu szybują, podczas gdy Nord Stream 2 czeka na certyfikację

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:45
Ceny gazu w Europie notują historyczne rekordy. Choć na początku jako przyczyny bezprecedensowych podwyżek wskazywano zwiększony popyt, niskie stany magazynowe po zimie i spadek importu LNG, dziś coraz bardziej ewidentne stają się manipulacyjne działania Rosji. Gazprom stosuje szantaż energetyczny w celu wymuszenia certyfikacji Nord Stream 2.
rozwiń zwiń