X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre prognozy dla branży fotowoltaicznej w Polsce - sprzedaż instalacji będzie w następnych latach rosła

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:45
Jak się okazuje, można zarobić na podwyżkach cen prądu. Dotyczy to np. branży fotowoltaiki, która spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Na wzrost obrotów liczą też producenci paneli dla odbiorców indywidualnych w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- W bieżącym roku ok. 70-75 proc. sprzedaży trafiało do odbiorców indywidualnych, reszta do firm - powiedział dyrektor zarządzający dystrybutora komponentów instalacji PV Manitu Solar Piotr Kisiel.

Jak ocenił, biorąc pod uwagę ostatni kwartał 2021 r. oraz pierwszy kwartał przyszłego roku - to ten ciężar przesuwa się jeszcze bardziej w kierunku odbiorców indywidualnych, bo potencjalni nowi prosumenci będą chcieli znaleźć się jeszcze w starym, opustowym systemie rozliczeń.

panele słoneczne fotowoltaika energetyka 1200.jpg
Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Elektromobilność i zielona energia nabiera w Polsce rozpędu

Prosumenci indywidualni spieszą się z instalacjami w związku ze zmianą zasad rozliczeń

Znowelizowana przez Sejm ustawa o OZE - którą jeszcze musi zająć się Senat - przewiduje, że wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie regulacji, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

Dla nowych prosumentów od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywał będzie net billing - system oparty na odkupie nadwyżek energii.

- Spodziewamy się, że zmiana systemu rozliczania prosumentów z opustów na odkup energii doprowadzi do niewielkiego, ale jednak, spadku zainteresowania instalacjami prosumenckimi, tymi najbardziej popularnymi, z segmentu, który w ostatnich czasach rósł najbardziej - ocenił Kisiel.


fotowoltaika 1200.png
Przybywa prosumentów, rośnie moc instalacji fotowoltaicznych. Resort klimatu podał dane

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką wśród firm. Chcą uprzedzić podwyżki cen energii

Jednocześnie spodziewa się wzrostu sprzedaży rzędu 20-30 proc. instalacji średnich i większych, używanych przez firmy.

- Szybko rosnące ceny energii powodują, że dla firmy, w której zużycie energii elektrycznej pokrywa się przeważnie z produkcją z fotowoltaiki, nie ma większego znaczenia model rozliczeń, ponieważ praktycznie całość energii, którą wyprodukuje w ciągu dnia, od razu zużyje. A prognozuje się, że przyszłym roku ceny energii elektrycznej dla firm wzrosną o 40-60 proc., więc fotowoltaika dla takich przedsiębiorstw jest racjonalnym wyjściem - ocenił dyrektor Manitu Solar.


Uniezależnienie się od cen energii elektrycznej to dominujący motyw inwestycji przez firmy w fotowoltaikę we wrześniowym badaniu "OZE Index - Stosunek firm do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne", przeprowadzonym przez firmę Alians OZE razem z instytutem badawczym ARC.

54 proc. z ponad 300 przebadanych przedsiębiorstw jako główny motyw inwestycji podało niezależność od podwyżek cen prądu, 51 proc. wskazało na ekologię, a 31 proc. - że PV to darmowe źródło energii.

- To naturalny ruch właścicieli biznesów, którzy bardzo dobrze potrafią kalkulować i docenili oszczędności, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna - ocenia członek zarządu Alians OZE Jakub Jadziewicz.

Jak dodaje, wymierną wartością jest również wygoda i oszczędność czasu, zarówno w zamówieniu instalacji, jak i korzystaniu z niej.

FOTOWOLTAIKA PIXABAY.jpg
Powstała lista certyfikowanych urządzeń do podłączania fotowoltaiki. Sprawdź, co znalazło się w wykazie

- Nowoczesne firmy oferujące fotowoltaikę podczas wizyty dokonują specjalistycznych pomiarów i tworzą profesjonalne wizualizacje, dzięki czemu klient otrzymuje kompleksową ofertę w trakcie jednego spotkania - podkreślił Jadziewicz.

Instalacje będą się rozwijać, ale w parze z magazynami energii

Piotr Kisiel spodziewa się też dalszego rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej, choć zainteresowanie nią może nieco spaść.

- Program Mój prąd 4.0. który prawdopodobnie wystartuje w I kwartale 2022 r. będzie wspierał inne rozwiązania niż sama fotowoltaika - premiujące autokonsumpcję, jak magazyny energii. Przy korzystnym ustawieniu różnych elementów programu, spodziewamy się, że fotowoltaika będzie się dalej rozwijać, ale już w parze z np. domowymi magazynami energii - podkreślił.

Nadal firmy instalujące fotowoltaikę mają problemy z dostawami jej elementów z Chin

Dyrektor zarządzający Manitu Solar podkreśla, że branża fotowoltaiczna mocno broniła się przed zakłóceniami dostaw, ale jednak te łańcuchy notują problemy.

- Rynek jest tak skonstruowany, że większość modułów fotowoltaicznych pochodzi z Chin. A tam produkcja staje, np. ze względu na ograniczenia w dostawie energii eklektycznej. Już widzimy, że zamówienia planowane na koniec tego roku i początek przyszłego zostały mocno ograniczone. Podobnie jest z elektroniką, falownikami, gdzie zaczyna brakować chipsetów - powiedział Piotr Kisiel.

Jego zdaniem, jest szansa na przeniesienie produkcji niektórych elementów do Europy, w Polsce mamy przecież dwóch producentów modułów, chociaż używają komponentów z Chin.

- Odtworzenie całego łańcucha produkcji w Europie będzie jednak bardzo trudne. Niemniej jednak powinna być dywersyfikacja miejsc produkcji, bo pandemia pokazała, jak niebezpieczne jest koncentrowanie produkcji w jednym kraju czy jednym regionie - podkreślił.

Z ostatnich danych Agencji Rynku Energii wynika, że moc zainstalowana fotowoltaiki w Polce wynosiła prawie 6 GW i w ciągu roku urosła dwukrotnie. Ze słońca w 2021 r. powstało 4 proc. wyprodukowanej w kraju energii elektrycznej.


PAP, jk

Czytaj także

Zmiana ustawy o OZE. Branża fotowoltaiczna za wydłużeniem wsparcia dla prosumentów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 11:50
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej postuluje co najmniej dwuletnie vacatio legis dla zmiany systemu rozliczania prosumentów z energii. Według projektu ministerstwa klimatu, likwidacja systemu opustów nastąpi z końcem tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotowoltaiczny boom. W krajowym systemie przybywa prądu z paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:43
Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych (PV) wyniosła na koniec czerwca 5232 MW - wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, to kolejny miesiąc ze świetnym wynikiem dla PV w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granice rozwoju fotowoltaiki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia". Min. klimatu o rozwoju OZE w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:24
Fotowoltaiczne źródła energii, których łączna moc zainstalowana jest obecnie w Polsce na poziomie 5 gigawatów, to potężny kapitał społeczny i zauważalny kapitał energetyczny – ocenił w Karpaczu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń