more_horiz
Gospodarka

Węgierski MOL rozszerza portfolio usług w Polsce. Pokazujemy, dlaczego spółka jest niezależna od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:55
"MOL podpisał wczoraj komplet umów z PKN Orlen i Grupą Lotos obejmujących sprzedaż i zakup kilku elementów portfela w ramach usługo konsumenckich" - podała spółka w komunikacie. Czy MOL jest wolny od rosyjskich wpływów?
MOL podpisał komplet umów z PKN Orlen i Grupą Lotos
MOL podpisał komplet umów z PKN Orlen i Grupą LotosFoto: Shutterstock/Pazargic Liviu

MOL podpisał komplet umów z PKN Orlen i Grupą Lotos obejmujących sprzedaż i zakup kilku elementów portfela w ramach usług konsumenckich. W związku z tym MOL nabył 417 stacji paliw w Polsce, w tym 270 własnych obiektów o zasięgu ogólnokrajowym i potencjale do osiągnięcia pozycji w pierwszej trójce na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej paliw. Dodatkowa długoterminowa umowa zapewnia dostawy paliw silnikowych dla przejętej sieci w Polsce na konkurencyjnych warunkach.

MOL dobrze ocenia transakcję

Spółka tak oceniła podpisanie umowy: Disiejsza transakcja stanowi znakomitą okazję do ekspansji nieorganicznej i doskonale wpisuje się w ambitną strategię rozwoju segmentu Consumer Services.

Przesłanki strategiczne: dzięki sfinalizowaniu przejęcia, MOL zdywersyfikuje swoją działalność w regionie i poszerzy rynek zbytu w największej gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej. Zakupiony zespół aktywów zapewni podstawę przyszłego wzrostu w kraju, w którym MOL był dotychczas obecny w ograniczonym zakresie.

Nabyte aktywa: nabyta sieć pod marką Lotos, należąca do spółki Lotos Paliwa, posiada szczególnie silną pozycję rynkową wśród stacji autostradowych, z możliwością dalszego rozwoju organicznego i znacznym potencjałem rozwoju sprzedaży pozapaliwowej. Transakcja obejmuje umowy licencyjne na znaki towarowe oraz przejęcie kart paliwowych wydawanych przez Lotos Paliwa. Oczekuje się, że średnia przepustowość sieci stacji paliw MOL ulegnie poprawie po zamknięciu transakcji.


Struktura geograficzna MOL Struktura geograficzna MOL

Implikacje finansowe: oczekuje się, że transakcja będzie miała średnioterminowy potencjał generowania dodatniego rocznego zysku EBITDA w wysokości ok. 70 mln USD dla segmentu Consumer Services i zostanie sfinansowana z dostępnej płynności. Transakcja nie będzie miała negatywnego wpływu na podaną wcześniej zdolność MOL-a do wypłaty dywidendy.

Uzgodniona łączna cena nabycia wynosi 610 mln USD, co stanowi sumę wynagrodzenia gotówkowego i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego związanego z transakcją nabycia. Zamknięcie transakcji jest uzależnione, między innymi, od uzyskania zgody Komisji Europejskiej.

Pod warunkiem ostatecznego zatwierdzenia powyższej akwizycji, MOL zbywa na rzecz PKN Orlen 185 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech i Słowacji za łączną kwotę 259 mln USD. Zbywane aktywa obejmują 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji.

Ceny sprzedaży i zakupu podlegają korektom w zakresie zadłużenia netto i kapitału obrotowego po zamknięciu transakcji, a obie transakcje mają zostać zamknięte w ciągu 12 miesięcy.

Rosyjski ślad

W historii spółki rosyjskie ślady pojawiły się w 2007 roku. W czerwcu 2007 r. austriacka spółka energetyczna OMV złożyła niezamówioną ofertę przejęcia MOL-a, która została odrzucona przez węgierską spółkę. W dniu 6 marca 2008 r. Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie niezamówionej oferty OMV dotyczącej przejęcia MOL. 24 czerwca 2008 roku OMV otrzymało od Komisji Europejskiej "pisemne zgłoszenie zastrzeżeń" dotyczące próby przejęcia MOL-a przez spółkę. W marcu 2009 roku OMV sprzedało swoje 21% udziałów w MOL-u na rzecz Surgutneftegazu. MOL nazwał ten ruch "nieprzyjaznym" i stwierdził, że OMV działał jako przykrywka dla rosyjskich interesów.

Walka o udziały

Po sprzedaży przez OMV 21% udziałów w MOL-u na rzecz Surgutneftegazu w 2009 roku, MOL odmówił zarejestrowania rosyjskiej spółki jako akcjonariusza z pełnymi prawami, z powodu nieprzejrzystej struktury własnościowej Surgutneftegazu. W rezultacie Surgutneftegaz nie miał swoich przedstawicieli w zarządzie i prawa głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. MOL bronił swojej decyzji o zablokowaniu Surgutu argumentując, że rosyjski koncern nie przedstawił jasno swoich intencji wobec spółki. W maju 2011 roku rząd węgierski kupił akcje rosyjskiego Surgutneftegazu, dzięki czemu państwo węgierskie nabyło 21,2% akcji MOL.

Agencja Reuters przekazała tą wiadomość 24 maja 2011 roku w następujący sposób: "Węgry odkupiły 21,2 proc. udziałów w spółce naftowo-gazowej MOL od rosyjskiej firmy Surgutneftegas, poinformował k premier Viktor Orban. <<Dziś Węgry odkupiły od Rosji 21,2 proc. udziałów w MOL-u. To było coś więcej niż zakup, to była ciężka walka. Z narodowego strategicznego punktu widzenia udało nam się oddać jedną z najważniejszych korporacji w bezpieczne ręce - powiedział Orban na konferencji prasowej.>>"

Odkupienie udziałów przez rząd Węgier ostatecznie zakończyło niejasny wątek rosyjskich udziałów w spółce.


Struktura akcjonariatu MOL. Listopad 2022r. Struktura akcjonariatu MOL. Listopad 2022r.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ MOL/ Reuters/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem