PGE Baltica: eksperci badają dno Bałtyku przed rozpoczęciem budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1
Specjaliści badają dno Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeża - poinformowało w czwartek biuro prasowe PGE Baltica. Prace badawcze poprzedzają budowę morskiej farmy wiatrowej PGE – Baltica 1, która powstanie w tym rejonie.
2023-03-16, 12:30
Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku.
Od końca ubiegłego roku na obszarze przyszłej farmy wiatrowej i przyłącza prowadzone są badania w celu pozyskania decyzji środowiskowej dla projektu Baltica 1.
Do tej pory w analizowanym obszarze nie było prowadzonych badań na taką skalę i z tak dużą dokładnością. Jednym z elementów szeroko zakrojonych badań jest kampania geofizyczna.
Chodzi o ochronę habitatów
Prowadzone badania środowiskowe mają na celu przede wszystkim określenie potencjalnych miejsc, w których może znajdować się życie.
- Chcemy je dokładnie zinwentaryzować. Z kolei badania geofizyczne pozwolą nam na zobrazowanie dna, obiektów na nim leżących oraz delikatną penetrację osadów dennych w celu ich identyfikacji - tłumaczył prezes zarządu spółki MEWO Paweł Gajewski.
Będą przeprowadzone badania batymetrycznych, pozwalających na stworzenie numerycznej mapy dna, wykonywane są także zdjęcia sonarowe.
REKLAMA
Zostaną wykorzystane urządzenia działające metodą: akustyczną, sejsmiczną, magnetyczną, takie jak sonar boczny, echosonda, sub-bottom profiler do profilowania sejsmoakustycznego oraz sparker do wykonania badań sejsmicznych.
Badania do lipca
Zgromadzone informacje będą wykorzystywane do określenia wpływu inwestycji na środowisko oraz stanowić będą istotny materiał badawczy przy projektowaniu i wyborze technologii wykorzystanej do konstrukcji farmy wiatrowej.
Pobrane próby gruntu zostaną zbadane w akredytowanych laboratoriach Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Dyrektor Instytutu dr hab. Maciej Matczak, również cytowany w komunikacie oznajmił, że w realizację projektu włączonych zostało kilka laboratoriów - chemiczne, geotechniczne, biochemiczne.
REKLAMA
- Szereg specjalistów zaangażowanych jest w analizę danych, które uzyskujemy m.in. z laboratoriów, ale również tych danych uzyskiwanych z badań morskich - podkreślił Matczak.
Trzy duże projekty PGE
Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim. W tej dekadzie - jak wskazano w komunikacie - zostaną uruchomione projekty wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW.
Z kolei Baltica 1, której dotyczą obecnie realizowane badania geofizyczne, będzie miała moc ok. 0,9 GW i powstanie po roku 2030.
PR24/PAP/sw
REKLAMA