Ograniczenie wydobycia ropy naftowej. OPEC+ gra na wzrost cen surowca
Część państw OPEC+ z Rosją na czele przedłużyła ograniczenia w wydobyciu ropy. W pierwszym kwartale br. redukcje sięgnęły 2,2 mln baryłek dziennie. W niedzielę Arabia Saudyjska zapowiedziała ograniczenie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie.
2024-03-04, 11:19
OPEC+ wdrożył serię cięć produkcji od końca 2022 r., aby wesprzeć rynek w obliczu rosnącej produkcji Stanów Zjednoczonych i innych producentów spoza UE. A także w związku z obawami o słaby popyt na ropę ze strony głównych gospodarek światowych, zmagających się z wysokimi stopami procentowymi.
Ale napięcia geopolityczne, w tym ataki jemeńskich Huti na statki i tankowce płynące przez Morze Czerwone, spowodowały wzrost cen ropy - pomimo poważnych obaw o wzrost gospodarczy. Kontrakty terminowe na ropę Brent na maja tego roku, wzrosły w piątek o 2 procent.
Kraje członkowskie OPEC+ ogłaszają indywidulane decyzje w sprawie ograniczenia wydobycia dla utrzymania cen. Rosja poinformowała o redukcji wydobycia o 471 tys. baryłek dziennie, Kuwejt o 135 tys. baryłek dziennie, Algieria o 51 tys. a Oman o 42 tys. baryłek dziennie.
W poniedziałek rano - notowania baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie - zwyżkowały o 0,11 proc., dochodząc do poziomu 83,64 dol., a ceny amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku spadły o 0,05 proc., do 79,93 dol. za baryłkę. Ropa Brent i WTI w piątek po południu były wyceniane odpowiednio na: 83,97 dol. i 80,58 dol. za baryłkę.
REKLAMA
W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dol., a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dol. za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dol. za baryłkę.
PR24/PAP/sw
REKLAMA