more_horiz
Gospodarka

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos. Koncern z Gdańska zgadza się na sprzedaż części swoich aktywów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:00
Fuzja dwóch polskich koncernów paliwowych Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej - Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos zgodziło się na zbycie części aktywów spółki, co jest niezbędnym krokiem na drodze połączenia z PKN Orlen.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Chodzi o aktywa określone w decyzji Komisji Europejskiej - w tym m.in. 30 procent udziałów w rafinerii gdańskiej, a także zbyciu 100 procent udziałów w spółce Lotos Biopaliwa.

Komisja Europejska zgodziła się warunkowo na fuzję

Przypomnijmy - w lipcu 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na fuzję PKN Orlen i Lotosu. Płocki Koncern ma czas do 14 listopada na przekazanie Brukseli planu wypełnienia środków zaradczych.

Połączenie obu firm będzie największą polską fuzją.

PKN Orlen o decyzji Lotosu: spełnia wymogi Komisji Europejskiej

"Czekamy na oficjalny raport Grupy Lotos, ale już wiadomo, że proces budowy koncernu multienergetycznego jest kontynuowany i coraz bliżej sfinalizowania. Podjęcie uchwał przez NWZ Lotosu to ważny element procesu, w tym sensie, że jest on spełnieniem wymogów Komisji Europejskiej i otwiera drogę do przedstawienia Komisji Europejskiej warunków zaradczych, a wśród nich przedstawienia nabywcy/inwestora dla wskazanych aktywów" - napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w przesłanym IAR komentarzu.

obajtek 1200.jpg
Fuzja Orlenu z Lotosem już tej jesieni? Daniel Obajtek przedstawił szczegóły

Spółka zakłada, że kolejny rok będzie kluczowy dla finalizacji transakcji i integracji spółek.

Sasin: decyzja walnego Lotosu krokiem do budowy koncernu multienergetycznego

Podjęte w czwartek przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos uchwały to niezwykle istotny krok ku budowie koncernu multienergetycznego i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego - ocenił wicepremier Jacek Sasin.

- Dzisiejsza decyzja akcjonariuszy Lotosu i fakt, że podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy dali oni zielone światło dla dalszych prac nad połączeniem z Orlenem to niezwykle istotny krok ku budowie koncernu multienergetycznego i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego" - stwierdził wicepremier.

Dzięki fuzji polski koncern umocni się na międzynarodowych rynkach

Minister aktywów państwowych zwrócił uwagę, że w procesie realizacji fuzji spółki przechodzą obecnie do fazy finalizacji.

"Widać też wyraźnie, że rynek dobrze ocenia ten projekt i tak jak my widzi zasadność budowy mocnego podmiotu, który będzie w stanie realnie konkurować na międzynarodowych rynkach. Decyzja NWZA w praktyce oznacza, że projekt nabierze teraz tempa i mam nadzieję, że fuzja Lotosu z Orlenem oraz sam koncern multienergetyczny szybko stanie się faktem" - uważa Sasin.

Lotos czeka proces reorganizacji

Przegłosowanie uchwał umożliwia reorganizację Lotosu i przygotowanie do wypełnienia narzuconych przez Komisję Europejską środków zaradczych w postaci zbycia aktywów w obszarach: produkcji paliw, sprzedaży hurtowej i detalicznej, logistyki, asfaltów oraz paliwa lotniczego.

Do 14 listopada PKN Orlen, który planuje przejąć gdańską rafinerię, ma czas na przekazanie do Brukseli planu wypełnienia środków zaradczych.

PKN Orlen musi jednocześnie sprzedać część aktywów Lotosu - m.in. 30 proc. rafinerii Lotos, składów paliw i większość stacji paliwowych koncernu z Gdańska.

Wyznaczone w lipcu 2020 r. przez KE środki zaradcze to m.in. zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.

forum- maciej małecki 1200.jpg
"Polska potrzebuje silnego koncernu". Maciej Małecki o fuzji spółek energetycznych

Ma to dać nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie oleju napędowego i benzyny, a jednocześnie zapewni dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej.

Kolejny warunek to sprzedaż dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki oraz budowa nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który – po ukończeniu budowy – zostałby przekazany temu operatorowi.

KE nakazała też sprzedaż 389 stacji paliw w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos, sprzedaż 50 proc. udziału Lotosu w spółce joint venture z BP, zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tys. ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej, zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu lub tzw. pozostałości ciężkich

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez płocki koncern został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy.

IAR, PAP, jk