more_horiz
Gospodarka

Embargo na węgiel z Rosji. Rzecznik rządu: nie możemy dłużej czekać

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:10
Rada Ministrów przyjęła zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji.- Nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Rząd przyjął zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji.
Rząd przyjął zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji.Foto: shutterstock.com/Rasta777

Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający m.in. mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję i pozwalający też na wzmocnienie sankcji na poziomie krajowym. Müller dopytywany podczas konferencji prasowej o szczegóły projektu poinformował, że proponowane przepisy zakładają też zakaz importu węgla z Rosji.

Propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska

- Powołując się na klauzulę bezpieczeństwa poszliśmy o krok dalej w tych przepisach. Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może budzić to wątpliwości prawne. Niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję UE w tym zakresie - powiedział Müller.

Jak dodał zapis dotyczący importu węgla został zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - Z żalem mówię, że UE nie zdecydowała się wcześniej na te działania. 

Import przez podmioty prywatne

Zdajemy sobie sprawę z ryzyka niestety przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Mówię o tym publicznie, bo obawiam się w przyszłości tych postępowań przed TSUE. Ale nie chcemy pozwolić, aby dalej taki import był możliwy na terenie Polski, licząc się z pewnymi ryzykami - mówił rzecznik rządu.

Czytaj także:

Zauważył przy tym, że w Polsce import węgla z Rosji prowadzą jeszcze podmioty prywatne.

- Chcielibyśmy to uniemożliwić. Za łamanie tego typu przepisu będą przewidziane kary finansowe, weryfikację będzie podejmowała Służba Celna - dodał.

Rzecznik powiedział również, że w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Anna Moskwa przedstawią plan odchodzenia od dostaw z Rosji także ropy naftowej.

PR24, akg