Wodór jako przyszłość europejskiej energetyki. Wielkopolska przykładem współpracy w tym zakresie

Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja - powiedziała we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen do uczestników I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND w Poznaniu.

2022-05-18, 07:55

Wodór jako przyszłość europejskiej energetyki. Wielkopolska przykładem współpracy w tym zakresie
Wodór jest przyszłością europejskiej energetyki.Foto: Scharfsinn/Shutterstock

W wystąpieniu odtworzonym w czasie inauguracji forum przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że jeszcze przed "barbarzyńskim atakiem Rosji na Ukrainę" kraje UE zdawały sobie sprawę z konieczności odejścia od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonej gospodarki.

- Ta transformacja zapewni nam nie tylko obfitą i przystępną cenowo czystą energię, ale także bezpieczeństwo energetyczne. Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja - zaznaczyła.

Szefowa KE wskazała, że do 2030 r. w krajach UE ma być produkowanych rocznie 10 mln ton odnawialnego wodoru.
- Sprowadzimy też kolejne 10 mln ton z zagranicy. To może zastąpić do 50 mld m sześc. rocznie importowanego rosyjskiego gazu - powiedziała.

Transformacja wodorowa

Von der Leyen zaznaczyła, że KE zamierza przyspieszyć transformację wodorową poprzez danie branży "przewidywalności", ogromne inwestycje publiczne i współpracę z sektorem prywatnym.

REKLAMA

- Jutro Komisja przyjmie pakiet przepisów dotyczących zielonego wodoru, następnie określi główne parametry regulacyjne. Pozwoli to otworzyć zintegrowaną infrastrukturę gazową i wodorową, w tym infrastrukturę magazynową i portową - powiedziała.

Dodała, że KE postawiła krajom członkowskim cele na 2030 r.

- A teraz dostarczamy reguł gry. W ten sposób w przemyśle wodorowym panuje klarowność potrzebna do planowania przyszłości - oceniła.

- To co zaczęło się w Europie, w naszych regionach, stanie się konkurencyjnym rynkiem globalnym. Rynkiem czystego i lukratywnego wodoru z Europą i jej partnerami na czele. Rynkiem, który w nadchodzących dziesięcioleciach zastąpi światowy rynek brudnych paliw kopalnych - mówiła.

REKLAMA

Rozwiązanie opłacalne ekonomicznie

Szefowa KE dodała, że przy obecnym wzroście cen gazu zielony wodór, czyli powstający dzięki energii pochodzącej z OZE, może być tańszy niż szary, czyli otrzymywany w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla.

- Naszym celem jest obniżenie kosztu produkcji poniżej 1,8 euro za kg do roku 2030 - wskazała. Oceniła, że ten cel jest w zasięgu państw UE dzięki planowanym inwestycjom publicznym i prywatnym.

- Musimy zwiększyć produkcję czystego wodoru, rozszerzyć jego zastosowania i stworzyć zdrowy cykl, którym popyt i podaż wzajemnie się uzupełniają obniżając ceny. Nasz plan naprawczy nowej generacji jest wart 800 mld euro w cenach bieżących w ciągu czterech lat. Ponad jedna trzecia tej kwoty sfinansuje cele określone w europejskim Zielonym Ładzie, aby zapewnić wystarczającą ilość odnawialnej energii elektrycznej do produkcji odnawialnego wodoru -zapewniła.

Von der Leyen wskazała, że 9,3 mld euro zostanie przeznaczone bezpośrednio na projekty wodorowe.

REKLAMA

- A to dopiero początek. Komisja uznaje państwową pomoc dla projektów wodorowych za priorytet. Są to nasze tzw. ważne projekty będące przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania - mówiła.

- Do lata zatwierdzimy taki projekt ws. wodoru. Zapoczątkuje to duże inwestycje w tej branży, które znacznie przekroczą 50 mld euro. Wodór jest doskonałym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu - wskazała.

Wielkopolska przykładem

Szefowa KE jako przykład takiej współpracy międzysektorowej wskazała Wielkopolskę. Dodała, że europejska transformacja wodorowa polega na współpracy.

- Jako kolejny krok niedawno uruchomiliśmy nowe partnerstwo na rzecz czystego wodoru. Zwiększy ono budżet na badania i innowacje o dodatkowy 1 mld euro. Do tego dojdzie kolejny 1 mld euro z przemysłu - powiedziała.

REKLAMA

Oceniła, że dzięki takim rozwiązaniom innowacyjne technologie wodorowe trafią do przedsiębiorstw i w końcowym etapie do konsumentów.

- W ten sposób możemy wspólnie zbudować europejską gospodarkę wodorową. Mamy cele, budujemy rynek, poczyniliśmy inwestycje, a regiony to realizują, sprawiają, że to się dzieje. Ponieważ zielony wodór, to nie tylko ogromna szansa komercyjna. Zielony wodór jest dobry dla planety. Zielony wodór jest dobry dla bezpieczeństwa energetycznego, a bezpieczeństwo energetyczne jest ważnym filarem naszej europejskiej niezależności - zaznaczyła.

Von der Leyen wskazała, że Wielkopolska od 2018 r. stara się stać jedną z pierwszych dolin wodorowych w Europie.
Produkcja wodoru

- Wasz plan na 2030 r. już przynosi owoce. Widzimy, jak powstaje cały ekosystem - elektrownie opalane węglem są zastępowane przez energię słoneczną, wiatrową i biomasę. Czysta energia jest następnie przekształcana w czysty wodór, a ten wodór służy do zasilania przemysłu ciężkiego czy ogrzewania domów jak na innowacyjnym osiedlu w Pile - mówiła.

REKLAMA

Szefowa KE zwróciła też uwagę na plany budowy w naszym kraju nawet 100. zasilanych wodorem autobusów rocznie

- Wasz przykład pokazuje, co może zrobić europejski Zielony Ład. To dalekowzroczna polityka przemysłowa. To strategia rozwoju Europy, która tworzy dobre miejsca pracy nie tylko w Polsce. W całej unii regiony budują ekosystemy wodorowe takie jak wasz. Jestem przekonana, że wasz przykład może zainspirować wielu innych. I powinien, ponieważ musimy dziś w trybie pilnym rozwinąć europejską gospodarkę wodorową - podkreśliła.

Orlen już nad tym pracuje

Do 2025 r. w Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen w Płocku powstanie pracownia wodorowa, gdzie prowadzone będą testy i badania na instalacjach w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu - dodano.

Koncern zwrócił także uwagę, że jest liderem powołanej w kwietniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, w ramach której współpracuje z 36 podmiotami w zakresie prod produkcji, magazynowania i wykorzystania zero- i niskoemisyjnego wodoru, m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.

REKLAMA

- Skutecznie wdrażamy strategię wodorową, która wspiera nasze dążenie do osiągniecia neutralności emisyjnej. Do 2030 r. zamierzamy przeznaczyć ok. 7,5 mld zł na inwestycje, dzięki którym blisko połowa produkowanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko i zeroemisyjna. To z kolei przełoży się na zmniejszenie o 1,6 mln ton emisji CO2, a przede wszystkim wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

ukcji, magazynowania i wykorzystania zero- i niskoemisyjnego wodoru, m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.

Produkcja wodoru

Wodór jest aktualnie produkowany głównie w zakładach przemysłowych. Podstawową metodą produkcji jest reforming parowy metanu, który jest konkurencyjny cenowo, ale wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Alternatywą jest elektroliza wody. Jednak aby wodór stał się paliwem powszechnie używanym w polskiej energetyce, nie wystarczy wykorzystanie nadwyżek energii z instalacji OZE. Aby otrzymać w procesie elektrolizy cały wolumen tylko obecnie produkowanego wodoru w dedykowanych instalacjach, należałoby zużyć 3600 TWh energii elektrycznej (roczna produkcja w UE 3300 TWh). Rozwiązaniem tego problemu może być import wodoru (w formie sprężonego lub upłynnionego gazu) lub budowa specjalnych farm OZE w optymalnych geograficznie lokalizacjach, przeznaczonych do wytwarzania wodoru. W tym zakresie istotny jest potencjał farm wiatrowych offshore.

W Unii Europejskiej roczne zużycie wodoru jest na poziomie 339 TWh z czego 325 TWh konsumuje przemysł, a 14 TWh transport (główne płynny wodór). Rocznie najwięcej wodoru wykorzystuje się w rafineriach (153 TWh - 45 proc. ogólnego zużycia) oraz w przemyśle chemicznym, gdzie największy udział ma produkcja amoniaku (129 TWh - 38 proc. ogólnego zużycia) oraz metanolu (27 TWh - 8 proc. ogólnego zużycia).

REKLAMA

  • Czytaj także:

Czy dojdzie do racjonowania ropy i gazu? Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej sporządził prognozę

PolskieRadio24.pl/ PAP/ PIE/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej