Sukces programu "Mój Prąd". Rośnie produkcja prądu z OZE
Globalnie, według analizy BNEF, odnawialne źródła energii są najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Mimo że koszty projektów dotyczących paliw kopalnych spadły w ostatnich sześciu miesiącach o 5 proc., to lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaika pozostały najtańszymi technologiami do produkcji energii elektrycznej w krajach, które wytwarzają 82 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej.
2023-07-12, 10:00
Średni koszt wytworzenia energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni (LCOE) dla morskiej energetyki wiatrowej w I połowie 2023 r. zrównał się z węglem. Był najtańszy od 2009 r., gdy BNEF zaczął zbierać dane.
LCOE dla energetyki słonecznej oraz lądowej i morskiej energetyki wiatrowej spadł w ostatniej dekadzie o 58-74 proc. do 42-74 USD/MWh, czyli poniżej wartości dla energetyki konwencjonalnej (74-128 USD/MWh w projektach gazowych i węglowych).
Spadek kosztów
Globalne spadki kosztów energetyki wiatrowej napędzał głównie rynek chiński. Dzięki wysokiej konkurencyjności, w Azji odnotowano najniższe ceny projektów, nawet o 24 proc. niższe niż w reszcie świata.
W warunkach rosnących kosztów pracy i wahań na rynku surowców lądowa energetyka wiatrowa pozostała najtańszą technologią również w Polsce w I połowie 2023 r. Dodatkowo, spadek kosztów materiałów dla elektrowni słonecznych o 2 proc. w porównaniu z końcem 2022 r., ze względu na niższe ceny polikrzemu, mógł zachęcać inwestorów w Polsce do zwiększenia nakładów finansowych na odnawialne źródła energii.
REKLAMA
Polska może być unijnym liderem wzrostu OZE. Produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej zwiększyła się w Polsce ponad dwukrotnie (+107 proc.) z 3,9 TWh do 8,2 TWh w latach 2021-2022 – według Ember był to trzeci największy wzrost na świecie po Kenii i Litwie.
Łącznie produkcja energii elektrycznej z OZE wzrosła w latach 2021-2022 o 23,5 proc. z 30,6 TWh do 37,7 TWh. Według ENTSO-E, latem 2023 r. nowe polskie moce zainstalowane w energii słonecznej i wiatrowej osiągną 723 MW – najwięcej we Wspólnocie Energetycznej po Holandii. Polska odpowiadać będzie za 97 proc. nowych mocy zainstalowanych w energetyce słonecznej i 25 proc. w energetyce wiatrowej w UE latem 2023 r.
Program "Mój Prąd"
Program "Mój Prąd" to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program ruszył w lipcu 2019 roku i stał się silnym impulsem dla rozwoju energetyki prosumenckiej. Jego głównym celem jest zwiększenie w naszym kraju produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Program "Mój Prąd" okazał się ogromnym sukcesem. Do połowy lipca 2023 roku wypłacono już ponad 413 tys. dofinansowań o łącznej kwocie bliskiej 1,75 mld zł. Jednocześnie dzięki programowi Polska zredukowała emisję CO2 o blisko 2 mld kg rocznie.
REKLAMA
- Nowelizacja ustawy o OZE. Minister Buda: instalacja w zabudowie wielorodzinnej to wymierne oszczędności
- Budżet "Mojego Prądu" kurczy się pod napływem wniosków. Resort klimatu szuka dodatkowych środków, by przedłużyć nabór
PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib
REKLAMA