Auta bez kierowców: zobaczymy je na europejskich drogach w 2020 r.?

Autonomiczne samochody osobowe, poruszające się bez udziału kierowcy, mogą pojawić się na europejskich drogach w 2020 r. Ciężarówki, ze względu na bardziej złożone kwestie m.in. prawne, dostępne będą pięć lat później - przewiduje koncern Mercedes-Benz.

2014-07-13, 09:54

Auta bez kierowców: zobaczymy je na europejskich drogach w 2020 r.?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Już teraz mamy do czynienia z podobnymi zjawiskami -  - wiele nowoczesnych aut potrafi samodzielnie znajdować odpowiednie miejsce parkingowe i parkować. Kierowca musi tylko operować pedałami. Samochody wyposażane są też w systemy, które wspomagają jazdę w korkach i automatycznie utrzymują odległość od poprzedzającego pojazdu.

Nad systemem trzeba jeszcze popracować

Aby mówić o rewolucji na drogach, musimy jeszcze zainwestować w jeszcze lepsze systemy wspomagające – tak w pojazdach jak i na drogach, piszą eksperci w raporcie Mercedesa.

To m.in. inteligentne technologie komunikacji - Vehicle-to-Vehicle (pojazd-pojazd) oraz Vehicle-to-Infrastructure (pojazd-infrastruktura), znane też jako V2V oraz V2I. Umożliwiają one wymianę informacji pomiędzy poruszającymi się pojazdami oraz otoczeniem autostrady. Właśnie w nich naukowcy i projektanci widzą znaczny potencjał, jeśli chodzi o rozwój samochodów autonomicznych.

Hamulcem jest prawo

O ile problemy technologiczne zostaną szybko rozwiązane, dłużej potrwa tworzenie prawa dopuszczającego tego typu pojazdy do normalnego ruchu oraz przekonanie ludzi, że są one bezpieczne.
W zakresie legislacji w toku są już zmiany Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku, parafowanej i wdrożonej przez niemal wszystkie kraje Europy. Dokument ten po nowelizacji ma stworzyć podstawę do legalizacji jazdy autonomicznej. Zmiana przepisów zmierza ku temu, żeby w przyszłości dozwolone były systemy autonomiczne, które w każdej chwili kierowca będzie mógł włączyć lub zablokować.
Sygnatariuszem konwencji nigdy nie były Stany Zjednoczone, dlatego w kilku stanach wprowadzono regulacje pozwalające na próbną eksploatację samochodów autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej