Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii: Polska interweniuje w KE

MIR wystąpił do Komisji Europejskiej ws. norweskich przepisów o płacy minimalnej dla kierowców. Chcemy, aby KE oceniła zgodność tych przepisów z regulacjami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego członkiem jest Norwegia - powiedział PAP wiceminister Paweł Olszewski.

2015-07-20, 08:40

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii: Polska interweniuje w KE
W Norwegii od 1 lipca br. obowiązuje płaca minimalna dla zagranicznych kierowców ciężarówek oraz autobusów. Foto: Pixabay.com

W Norwegii od 1 lipca br. obowiązuje płaca minimalna dla zagranicznych kierowców ciężarówek oraz autobusów. Nowe regulacje dotyczą zarówno kierowców norweskich, jak i zagranicznych. Przepisy mają zastosowanie w przypadku, gdy odbiorca usługi transportowej znajduje się w Norwegii.

Resort infrastruktury i rozwoju w sprawie płacy minimalnej w Norwegii zwrócił się także do komisarz UE ds. transportu. -26 czerwca br. pani minister Maria Wasiak wystosowała pismo do Komisarz UE ds. Transportu pani Violetty Bulc, w którym poinformowała o zapowiedzianym wtedy wprowadzeniu tych przepisów w Norwegii i negatywnych konsekwencjach, jakie mogą z tego wynikać - powiedział Olszewski.

Interwencję podjęło również MSZ

Interwencję w tej sprawie podjęło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - 24 czerwca br. MSZ wystosowało notę do ambasady Norwegii z pytaniami odnoszącymi się do kwestii płacy minimalnej. Pytania dotyczyły zarówno uwarunkowań prawnych, jaki spraw technicznych, czyli jak te przepisy będą stosowane i egzekwowane - zaznaczył Olszewski.

Dodał, że Norwegowie jeszcze nie odpowiedzieli. - Czekamy na odpowiedź ze strony Norwegów, (...) a jest ona kluczowa z punktu widzenia podjęcia kolejnych kroków. Naszym zdaniem przepisy o płacy minimalnej godzą w fundamenty funkcjonowania Unii Europejskiej, czyli w zasadę swobodnego przepływu towarów i usług - podkreślił wiceminister.

Płaca minimalna dla kierowców także w Niemczech

Norwegia to kolejny obok Niemiec kraj w Europie, który wprowadził płacę minimalną dla kierowców.

W maju KE rozpoczęła przeciwko Niemcom postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z wprowadzeniem przez ten kraj przepisów, z których wynika, że także zagraniczni kierowcy ciężarówek, przejeżdżający przez Niemcy tranzytem, mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę. Berlin zawiesił stosowanie tych przepisów do czasu wyjaśnienia sprawy z KE, utrzymuje jednak, że nowe regulacje są zgodne z unijnym prawem. Olszewski przypomniał, że Niemcy mają czas na odpowiedź do 26 lipca.

Władysław Kosiniak-Kamysz o zawieszeniu niemieckich przepisów o płacy minimalnej dla kierowców:

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

REKLAMA

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej