"Tak drastyczne podwyżki OC są nieuzasadnione"
Podwyżki OC, których w ostatnich miesiącach doświadczają kierowcy, są nieuzasadnione - tak twierdzą Ogólnopolska Komisja Rzemiosł Motoryzacyjnych oraz Polska Izby Motoryzacji. Według tych instytucji, od 10 lat spada liczba wypadków, a zatem i odszkodowania powinny być wartościowo mniejsze.
2017-02-10, 11:02
Posłuchaj
Tymczasem mniejsze są tylko wypłaty odszkodowań, mówi Andrzej Duch przewodniczących OKZM.
Andrzej Duch Każda z firm ubezpieczeniowych ma bilans dodatni, a nie ujemny, więc mamy jeszcze pomnażać ten zysk kosztem klienta?
- OC już nie powinno rosnąć w tej chwili, dlatego że, proszę zobaczyć, jaka jest zyskowność firm ubezpieczeniowych. Każda z tych firm ma bilans dodatni, a nie ujemny, więc mamy jeszcze pomnażać ten zysk kosztem klienta? – stawia pytanie gość radiowej Jedynki.
Stosowanie tańszych zamienników zamiast części oryginalnych
Co więcej - jak dodaje Andrzej Duch - do napraw stosuje się zamiast części oryginalnych, tańsze zamienniki, co jest niezgodne z prawem.
REKLAMA
- Komisja Nadzoru Finansowego wydała wytyczne, na których oparł się Sąd Najwyższy, który powiedział, że jeżeli w danym pojeździe znajdują się części oryginalne, to jego wygląd musi być przywrócony sprzed zdarzenia, jego wartość musi być taka, jaka była przed zdarzeniem komunikacyjnym. Nie może być tak, że ona zostanie obniżona w wyniku zdarzenie, poprzez to, że zostaną zamontowane nieoryginalne części, tzw. substytuty – podkreśla ekspert.
Firmy ubezpieczeniowe na samym OC są stratne
Na samym OC towarzystwa ubezpieczeniowe tracą od blisko 10 lat, a Komisja Nadzoru Finansowego wymaga od nich, aby ten segment rynku przestał być deficytowy. Jednocześnie - jak przypomina Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń - OC pokrywa nie tylko szkody majątkowe, ale także te osobowe.
Marcin Tarczyński Jeszcze parę lat temu świadczenia osobowe nie stanowiły dużego udziału w wypłatach odszkodowań, natomiast z roku na rok ten udział rośnie.
- 70 proc. to te szkody majątkowe, 30 proc. – osobowe. Te szkody osobowe w ostatnich latach bardzo szybko rosną. To znaczy jeszcze parę lat temu te świadczenia osobowe nie stanowiły dużego udziału w wypłatach odszkodowań, natomiast z roku na rok ten udział rośnie – zauważa rozmówca radiowej Jedynki.
REKLAMA
Lawinowy wzrost składek
Na ten m.in. aspekt zwraca uwagę także Rzecznik Finansowy. To jednak według Pawła Wawszczaka z biura Rzecznika, nie usprawiedliwia tak drastycznych podwyżek OC.
Paweł Wawszczak Wzrost cen OC powinien być rozłożony na lata, a nie tak skokowy, drastyczny, o 20 – 30 proc.
- Przede wszystkim przez wiele lat Rzecznik Ubezpieczonych podkreślał, że mamy do czynienia z wojną cenową na rynku. Wchodzili nowi ubezpieczyciele, nowi gracze, konsekwencją tego był lawinowy spadek składek za ubezpieczenie OC. Do tego dochodzi orzecznictwo Sądu Najwyższego, które jest wsparciem tego, kiedy i jakie roszczenia przysługują. W pewnym momencie rynek powiedział, że ma dość i poszła lawina skokowego, nieuzasadnionego wzrostu składek. To powinno być rozłożone na lata, a nie tak skokowo, drastycznie, o 20 – 30 proc. – zaznacza ekspert.
W 2015 roku firmy ubezpieczeniowe straciły na OC ponad miliard złotych. Dane za ubiegły rok poznamy pod koniec lutego. Jednak - według szacunków branży - już teraz możemy powiedzieć, że strata będzie rekordowa.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, awi
Polecane
REKLAMA