Orlen i Lotos zapewniają: opłata emisyjna nie podniesie ceny paliw
Planowana opłata emisyjna nie wpłynie na ceny końcowe paliw dla kierowców - przekonują Grupa Lotos i PKN Orlen. Podobnie twierdzi drugi koncern paliwowy – Lotos. Również resiort energii nie widzi takiego zagrożenia.
2018-03-07, 20:17
Posłuchaj
W nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, autorstwa Ministerstwa Energii, jest propozycja takiej opłaty w wysokości 80 zł od 1000 litrów wprowadzonych na nasz rynek: benzyny silnikowej i oleju napędowego.
Opłata ma wynieść 8 groszy na litrze paliwa
Ministerstwo Energii planuje, że sięgnie ona 8 groszy za litry benzyny i oleju napędowego.
Powiązany Artykuł
Nowa opłata emisyjna w cenie paliw: 8 groszy za litr
Przypomnijmy. Według projektu środki z opłaty emisyjnej trafią w 85 procentach do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w 15 procentach do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Największy wpływ na cenę paliwa mają podatki, cena surowca i kursy walut
Dyrektor do spraw sprzedaży detalicznej w Orlenie Krzysztof Łagowski wyjaśnia w rozmowie z IAR, że cena paliwa zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienia między innymi cenę ropy naftowej na światowych rynkach, kursy walut, place w Polsce czy lokalne podatki. Jego zdaniem wszystkie te czynniki mogą mieć większy wpływ na cenę litra paliwa przy dystrybutorze, niż opodatkowanie.
REKLAMA
Lotos: weźmiemy opłatę na siebie
Do kwestii wprowadzenia nowej opłaty odniósł się na konferencji w Warszawie prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski. "Ta planowana opłata, bo ona jeszcze nie weszła w życie jest tak znikoma, że mamy odwagę ją wziąć na siebie" - powiedział.
Ministerstwo energii: opłata nie musi się przenieść na ceny paliw
Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dodatkowa opłata nie musi przełożyć się na ceny paliw na stacjach.
Zdaniem wiceministra w porównaniu do zmienności cen na stacjach opłata jest niewielka. Z rozmów między resortem a firmami paliwowymi wynika, że ci drudzy nie będą przerzucać opłaty hurtowej na klientów.
Nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przygotowało Ministerstwo Energii. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął go 2. marca.
IAR, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA