Kolejarze francuscy kontynuują strajk: co trzeci superekspres TGV nie wyjedzie

Dzisiaj drugi dzień kolejnego już strajku francuskich kolejarzy. Ich akcja może się dać dotkliwie we znaki podróżnym.

2018-04-09, 08:48

Kolejarze francuscy kontynuują strajk: co trzeci superekspres TGV nie wyjedzie
Chaos na francuskich dworcach. Foto: Print Screen Reuters

Posłuchaj

Dzisiaj drugi dzień kolejnego już strajku francuskich kolejarzy. Ich akcja może się dać dotkliwie we znaki podróżnym./ Z Paryża Marek Brzeziński, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Jak informuje korespondent Polskiego Radia we Francji, Marek Brzeziński, o ile w niedzielę wzięło udział 30 proc. kolejarzy, to dzisiaj zapowiedziało to 43 proc. z nich, w tym wielu maszynistów, których bardzo trudno jest zastąpić.

W trasą wyjedzie co piąty ekspres TGV, co szósty pociąg pospieszny, a w przypadku kolei regionalnych kursować będzie co trzeci skład, informuje korespondent Polskiego Radia.

Jak wynika z sondażu, 56 proc. ankietowanych nie widzi uzasadnienia dla akcji kolejarzy.

REKLAMA

Strajk kolejarzy rozpoczął się w sobotę

Kolejna faza strajku pracowników kolei państwowych SNCF obsługujących szybkie pociągi TGV ma trwać do wtorku. Prawie jedna trzecia lotów realizowanych przez linie lotnicze Air France została w sobotę odwołana ze względu na strajk personelu.

Personel Air France również strajkował

Personel linii Air France strajkuje przeciwko - jego zdaniem - zbyt niskim zarobkom. Związki zawodowe reprezentujące pracowników przewoźnika toczą spór z zarządem Air France w sprawie 6-procentowych podwyżek wynagrodzenia. W ubiegłym tygodniu związki ogłosiły cztery dni strajku w kwietniu.

REKLAMA

Kolejarze są przeciwni reformie, odbierającej im przywileje

Natomiast pracownicy kolei wyrażają sprzeciw wobec reform kolei państwowych SNCF, planowanych przez prezydenta Emmanuela Macrona. Reformy zakładają m.in. odebranie w przyszłości kolejarzom specjalnego statusu.

Kolejarz we Francji z gwarancją zatrudnienia, przejściem na emeryturę w wieku 52-57 lat

Ta grupa zawodowa ma we Francji m.in. gwarancję zatrudnienia do końca życia, corocznej podwyżki płac oraz możliwość przejścia na emeryturę w wieku 57 lat (maszyniści w wieku 52), która dodatkowo jest wysoka. Rząd podkreśla, że specjalny status nie zostanie odebrany obecnym pracownikom, ale nie będzie już przyznawany zatrudnianym w przyszłości.

Strajk na kolei do wtorku

 Pracownicy kolei będą protestować do wtorku rano. W niedzielę do pracy nie przyjdzie ok. 35 proc. kolejarzy - powiadomiło SNCF. Jak piszą koleje, na dworcach pojawią się pracownicy SNCF w czerwonych kamizelkach, którzy będą pomagali podróżnym.



Protesty pracowników kolei mają się odbywać co pewien czas aż do czerwca.

Strajki zbiegają się z początkiem przerwy w zajęciach we francuskich szkołach - przypomina Reuters.

W środę zakończył się trwający od poniedziałku wieczorem strajk pracowników SNCF, w wyniku którego wystąpiły ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów oraz w ruchu drogowym. W proteście uczestniczyło ok. 30 proc. pracowników kolei.

NRG, IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej