Piramida finansowa
Piramida finansowa to struktura, w której zysk danej osoby zależy od wpłat kolejnych osób, które znajdują się niżej w hierarchii tej piramidy.
2014-04-26, 13:20
Posłuchaj
- Polega to mniej więcej na tym, że każda osoba, która przystępuje do takiej struktury jest zobowiązana do wpłaty określonej kwoty i zaproszenia do piramidy kolejnych uczestników piramidy. W ten sposób ta struktura przybiera formę trójkąta, ponieważ wraz z kolejnym poziomem rozszerza się – tłumaczy Maciej Krzysztoszek z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Problem z inwestowaniem w taką strukturę polega na tym, że w odpowiednim momencie dochodzi do sytuacji, że kończą się możliwości finansowania. Brakuje nowych członków piramidy. Efekt jest taki, że spora część osób znajdujących się najniżej w hierarchii traci po prostu zwoje oszczędności.
Jak poznać piramidę finansową
- Należy zwrócić uwagę na poziom zysku lub zwrotu z inwestycji. Jeśli jest znacznie wyższy niż w przypadku lokat bankowych albo obligacji skarbu państwa, a jednocześnie "w stu procentach gwarantowany", powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Im bardziej zyskowna inwestycja, tym większe ryzyko, że mamy do czynienia z piramidą finansową – tłumaczy Maciej Krzysztoszek.
REKLAMA
By ustrzec się inwestowania w taką nielegalna strukturę, jaką jest piramida finansowa, warto zajrzeć na strony internetowe KNF.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA