Czynny żal

To zawiadomienie urzędu skarbowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karalnych i ujawnienie ich okoliczności. Potocznie mówiąc czynny żal to donos na siebie samego do skarbówki. W ten sposób unikniemy kary, a zapłacimy jedynie zaległy podatek.

2014-06-19, 19:15

Czynny żal
Małgorzata Gałęziak, Ministerstwo Finansów.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest czynny żal i jak z niego skorzystać tłumaczy Małgorzata Gałęziak z Ministerstwa Finansów. /Justyna Golonko, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Złożenie czynnego żalu sprawi, że nie będziemy podlegali karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Zawiadomienie takie musi zawierać opis czynu oraz ujawniać istotne okoliczności jego popełnienia.

Dodatkowym warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest wpłacenie we wskazanym terminie kwoty uszczuplenia podatkowego dokonanego w związku z popełnionym przestępstwem.

Nie ma urzędowo określonego wzoru pisma, zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego. Nie ma także obowiązku składania tego zawiadomienia na piśmie. Zgodnie z prawem sprawca, który chce skorzystać z instytucji czynnego żalu, może zawiadomić o tym odpowiedni organ ustnie do protokołu.

REKLAMA

Żeby złożenie czynnego żalu odniosło zamierzony skutek, szczególnie istotne jest, by urząd skarbowy nie wiedział o popełnieniu przewinienia zanim przedsiębiorca o tym poinformuje. Tym samym jeśli zawiadomienie nastąpi np. po rozpoczęciu przez organy skarbowe kontroli, przedsiębiorca nie uniknie kary.

Z instytucji czynnego żalu możemy skorzystać jeśli np. przeoczymy termin rozliczeń rocznych. Należy wówczas jak najszybciej złożyć deklarację i uiścić zaległy podatek plus odsetki. Jednak powody zawarte w zawiadomieniu urzędu skarbowego o złożeniu deklaracji PIT po terminie muszą być bardzo ważne, aby fiskus odstąpił od wymierzenia nam kary za opieszałość przy rozliczeniu rocznym.

Justyna Golonko

 

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej