Hiperinflacja

2014-06-18, 08:22

Hiperinflacja
Ekspert Aleksandra Hałka, Dyrektor Biura Cen i Inflacji Instytutu Ekonomicznego NBP. Foto: Polskie Radio

Hiperinflacja - to zjawisko bardzo wysokiego wzrostu poziomu cen, czyli wysokiej inflacji i choć opinie ekonomistów w tej kwestii są różne, to najczęściej za umowną granicę hiperinflacji przyjmuje się podwyżkę cen o co najmniej 50% w ciągu jednego miesiąca.

Posłuchaj

Jedynymi wygranymi w czasie panowania hiperinflacji są kredytobiorcy, ponieważ wartość zaciągniętych przez nich pożyczek maleje i mają coraz mniej do spłacenia wyjaśnia Aleksandra Hałka- Dyrektor Biura Cen i Inflacji Instytutu Ekonomicznego NBP
+
Dodaj do playlisty

Hiperinflacja powstaje w wyniku zachowań konsumentów, przedsiębiorców i rządu.

Kiedy w jakimś kraju dochodzi do gwałtownego wzrostu inflacji ludzie zaczynają pozbywać się pieniędzy i kupują towary. Nasilona konsumpcja przyspiesza z kolei wzrost cen. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się w dłuższym okresie, dochodzi do takiego momentu, że rząd nie jest już w stanie finansować swoich wydatków przychodami. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dodrukowanie pieniędzy. Jednocześnie zaczynają działać mechanizmy oczekiwań wzrostu inflacji, które skłaniają podmioty gospodarcze do podnoszenia cen. W efekcie rozwija się samonakręcający się mechanizm, spirala inflacyjna, która prowadzi do hiperinflacji.

Kto zyskuje, kto traci na skutek hiperinflacji?

Hiperinflacja rodzi katastrofalne skutki dla gospodarki, ponieważ władze, które emitują dodatkowe pieniądze bogacą się, natomiast  obywatele, których oszczędności tracą na wartości z godziny na godzinę, co raz bardziej ubożeją.

Hiperinflacja niszczy też mechanizmy rynkowe, ponieważ skłania obywateli do ucieczki od pieniądza  na rzecz dokonywania transakcji barterowych, czyli wymiany towaru za towar.

Jedynymi wygranymi w czasie panowania hiperinflacji są kredytobiorcy, ponieważ wartość zaciągniętych przez nich pożyczek maleje i mają coraz mniej do spłacenia.

Hiperinflacja w Polsce

W Polsce mieliśmy do czynienia z hiperinflacją dwukrotnie w naszej historii w XX wieku: tuż po odzyskaniu niepodległości w latach 20-tych oraz pod koniec lat 80-tych.

Halina Lichocka

 

''

Polecane

Wróć do strony głównej