Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

2014-06-14, 19:45

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
O KRS mówi Aneta Komenda z Ministerstwa Sprawiedliwości . Foto: Polskie Radia

Krajowy Rejestr Sądowy, to publiczny rejestr, który zawiera podstawowy zakres danych o danym podmiocie, np. siedzibie danej spółki, jej władzach oraz zakresie działalności. Jest on prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Posłuchaj

O KRS mówi Aneta Komenda z Ministerstwa Sprawiedliwości (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przepisy o KRS-ie od 2001 roku, kiedy  powstał, wielokrotnie były nowelizowane. Jedną z ostatnich zmian, która weszła w życie 1. grudnia 2014, jest ta w zakresie procedury rejestracyjnej. Obecnie, przedsiębiorca, zakładający firmę, rejestrując się w KRS-ie, będzie miał niemalże automatycznie nadawany REGON i NIP. To oznacza, że będzie mógł on rozpocząć działalność już w dniu, kiedy uzyska wpis do Rejestru.

Duży problem stanowią podmioty nieprzerejestrowane do KRS, choć taki obowiązek istnieje już od ponad 13 lat. Tę kwestię ma rozwiązać ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Te podmioty, których obecnie w Rejestrze nie ma, będą miały 12 miesięcy, aby dopełnić tej formalności. Jeśli tego nie zrobią, to 1 stycznia 2016 roku utracą byt prawny, czyli po prostu przestaną istnieć.

Władze Ministerstwa Sprawiedliwości chcą także zwiększyć nadzór sądów nad podmiotami, które nie składają sprawozdań finansowych. 15 stycznia 2015 wejdą w życie regulacje, które dadzą sądom narzędzia do tego, aby zmusić np. firmy do uzupełnienia braków w Rejestrze. To wymiar sprawiedliwości będzie decydował o tym, czy dany podmiot ma obowiązek składania  sprawozdania finansowego oraz za jaki rok obrotowy powinno być to zrobione. Ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie to, że będzie można to, że taki dokument będą mogli złożyć  za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Błażej Prośniewski

 

''

Polecane

Wróć do strony głównej