X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopa ujemna

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 20:00
Ujemne stopy procentowe oznaczają, że jeśli mamy kredyt to spłacamy z czasem mniej długu, natomiast jeśli mamy depozyt – wówczas odsetki od depozytu są ujemne.
Audio
  • Czym są ujemne stopy procentowe, co oznaczają dla banków i ich klientów, tłumaczy Witold Grostal z Narodowego Banku Polskiego./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA./.
Witold Grostal z Narodowego Banku Polskiego.
Witold Grostal z Narodowego Banku Polskiego.Foto: Polskie Radio

– A to oznacza, że w przyszłości dostaniemy mniej niż wpłaciliśmy – wyjaśnia Witold Grostal z Narodowego Banku Polskiego.

Jednak – jak zaznacza ekspert – ujemne stopy procentowe są zazwyczaj na niewielkim poziomie, co skutkuje, że ich skutki nie są bardzo odczuwalne dla konsumentów.

Ujemne stopy procentowe bardzo rzadko się pojawiają i dzisiaj są oznaką tego, że jest bardzo dużo oszczędności w globalnej gospodarce i jednocześnie mało rentownych pomysłów na ich wykorzystanie.

– Ujemne stopy procentowe mogą się utrzymywać przez jakiś czas – zaznacza Grostal.  Przez jak długo – to zależy od tego, jaki będzie bilans oszczędności  i inwestycji.  Jeśli nagle przedsiębiorcy zaczną silnie inwestować, to przy danych oszczędnościach to powinno spowodować, że stopy wrócą do wyższego poziomu.

Dominik Olędzki

 

''

Zobacz więcej na temat: finanse stopy procentowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Banki sięgają głębiej do kieszeni klientów. Rosną opłaty i prowizje

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:32
Spadek opłat interchange i niższe stopy procentowe NBP skłaniają banki do przykręcenie śruby swoim klientom. Zgodnie z przewidywaniami część banków zaczyna modyfikować cenniki usług. Zazwyczaj są to zmiany na niekorzyść klientów, bo banki będą chciały nadrobić utracone zyski.
rozwiń zwiń