Prywatni inwestorzy chcą w Polsce budować nowe kopalnie węgla kamiennego

2016-03-10, 18:37

Prywatni inwestorzy chcą w Polsce budować nowe kopalnie węgla kamiennego
Największym problemem górnictwa są niskie ceny węgla. Foto: Materiały Prasowe JSW

Kryzys w górnictwie jest widoczny już od dłuższego czasu, a pomimo tego znajdują się inwestorzy, którzy są gotowi otwierać prywatne, nastawione na zysk kopalnie.

Posłuchaj

Dlaczego, mimo kryzysu w górnictwie, w Polsce mogą powstać nowe prywatne kopalnie, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Daria Kulczycka, dyrektor ds. energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospdarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Cała branża jest jednak w poważnym zagrożeniu - mówi Daria Kulczycka, dyrektor ds. energii i zmian klimatu w Konfederacji  Lewiatan.

Największym problemem górnictwa są niskie ceny węgla

Jak wyjaśnia, do sytuacji, która wynika z wielu zawinionych tak przez kopalnie jak i decydentów przyczyn, dochodzi największy problem górnictwa, jakim jest olbrzymi spadek cen węgla na świecie, który nie wygląda, że szybko się skończy.


Powiązany Artykuł

kopalnia free 1200.jpg
Ministerstwo Energii: trwa audyt w trzech koncernach węglowych. Celem – zmniejszenie kosztów

W Polsce kilka kopalń prowadzi opłacalne wydobycie

Jak jednak podkreśla, to nie oznacza, że w Polsce nie można w sposób efektywny i dochodowy prowadzić działalności górniczej.

̶  Powód jest prosty – nadal występuje popyt na węgiel. Są takie kopalnie jak Bogdanka czy spółka Silesia, które pokazują, że w polskich warunkach można prowadzić efektywnie wydobycie węgla – mówi ekspertka.

Czy w Pszczynie powstanie prywatna kopalnia? 

Jedna z nowych, prywatnych kopalń mogłaby powstać na Śląsku w Pszczynie, jednak na przeszkodzie stoją obecnie protesty mieszkańców, którzy nie zgadzają się na dewastację środowiska. 

̶  Ale nie wszędzie musi tak być - podaje Daria Kulczycka.

Szanse na nowe kopalnie w województwie lubelskim

I wymienia województwo lubelskie, gdzie występują duże złoża węgla i tam jest szansa na budowę nowych kopalń na terenach niezabudowanych.

̶  Przyglądają się temu już inwestorzy australijscy, gdyż mogą mieć nadzieję, że na przeszkodzie nie powinny staną protesty mieszkańców – mówi ekspertka.

Tymczasem straty górnictwa węgla kamiennego w 2015 roku to według Agencji Rozwoju Przemysłu prawe 1,9 mld zł.

Grażyna Raszkowska, jk

Polecane

Wróć do strony głównej