X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bessa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 16:05
Bessa to taka faza funkcjonowania rynków finansowych, która charakteryzuje się bardzo dużymi i długotrwałymi spadkami notowań. Jest to ogólna nazwa okresu, niekorzystnego dla posiadaczy akcji, obligacji itp. Bessa z francuskiego baisse czyli spadek, to zarazem rynek niedźwiedzia, z angielskiego bear market. Jest w tej nazwie nawiązanie do sposobu ataku  niedźwiedzia, który uderza łapą z góry na dół. 
Audio
  • O tym, czym jest bessa, mówi Roman Przasnyski z Gerda Broker (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

- Głównie dotyczy to rynków akcji, ale też innych instrumentów finansowych i surowców, wyjaśnia Roman Przasnyski - główny analityk Gerda Broker.

Bessę definiuje się jako spadek kursów akcji o co najmniej 20%, czy indeksów giełdowych lub innych instrumentów finansowych. A więc jeżeli spadki przekraczają 20% i trwają dłużej niż kilka czy kilkanaście dni, czyli nie są objawem krótkotrwałej paniki, to możemy mówić o takim właśnie zjawisku. Spadek wynosi średnio od 30 do 50, 60 % w zależności od rynku.

Statystycy rynku amerykańskiego, który ma najdłuższą historię wyliczyli, że w ciągu prawie 120 lat od 1900 -setnego roku do dzisiaj, takich okresów silnych spadków, które można nazwać bessą, było ponad 30. Z tych statystyk wnika również, że przeciętna bessa trwała od 12 miesięcy do 1,5 roku i średnio spadek wartości  indeksów wynosił nieco ponad 30%.

Sięgając do historii najnowszej można powiedzieć, że takie najbardziej dramatyczne wydarzenia związane z bessą miały miejsce w latach 2007-2009. Był to jeden z najgroźniejszych okresów dla inwestorów, kiedy to na różnych giełdach skala spadków sięgała 50-60%. Wcześniej było tak zwane „pęknięcie banki internetowej” z przełomu XX i XXI wieku, w latach 1998-1999 do 2001.

- Najbardziej pamiętną bessą był jednak czas amerykańskiego Wielkiego Kryzysu z końca lat dwudziestych  ubiegłego wieku - podkreśla Roman Przasnyski. Z tego można wnioskować, że okresy bessy są w dużym stopniu związane z koniunkturą lub dekoniunkturą gospodarczą. Występują tam, gdzie stan gospodarki się pogarsza. Za tym z kolei idzie reakcja rynków finansowych.Często są to również następstwa wydarzeń politycznych  czy też zawirowań na rynkach światowych. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw Zobacz więcej na temat: Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak