X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Biznesplan

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:04
Biznesplan jest dokumentem, który zawiera ocenę rentowności danego przedsięwzięcia o charakterze gospodarczym. Wiele można się z niego dowiedzieć o filozofii działania, przyjętej przez firmę.
Audio
  • O tym, czym jest biznesplan i jakie jest jego znaczenie dla firmy mówi Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

- To dokument, w którym tak naprawdę opisujemy strategię naszej firmy- wyjaśnia Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Biznesplan może składać się z wielu części, jednak do tych podstawowych należą: analiza rynku i konkurencji , która na tym rynku działa, analiza przyszłej strategii marketingowej, profilowanie produkcji oraz elementy związane z prowadzeniem działań w przyszłości i szacowaniem dochodów z niej płynących.

W związku z tym biznesplan może być używany do wielu różnych celów. Na przykład niejednokrotnie jest wymagany przy zaciąganiu kredytów w bankach, szczególnie gdy w grę wchodzą większe kwoty, którymi ktoś chce dofinansować swoje poczynania biznesowe. Zwłaszcza w fazie początkowej realizacji przedsięwzięcia banki wymagają, aby taki biznesplan został im przedstawiony. Chcą dzięki temu oszacować czy kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać zaciągnięty dług. Warto też pamiętać, że biznesplan jest z reguły  wymagany przy dofinansowaniu pochodzącym  z Funduszy Europejskich.

- Jako, że są to środki publiczne, muszą być przyznawane według pewnych racjonalnych zasad i muszą trafiać do firm, które stabilnie działają na rynku i mają zaplanowaną dobrą strategię funkcjonowania w przyszłości, przedstawioną  właśnie w biznesplanie - podkreśla Jakub Bińkowski.

Często biznesplan stanowi też element wewnętrznej dokumentacji firm, zazwyczaj w większych przedsiębiorstwach, w których takie dokumenty są przygotowywane jako zbiór wskazań w jakim kierunku przedsiębiorstwo ma się rozwijać w określonym czasie.

Struktura biznesplanu jak i cele, dla których jest on przygotowywany różnią się w zależności od profilu firmy, jej wielkości i zamiarów.

Takie dokumenty powinny sporządzać przedsiębiorstwa , które dopiero powstają jak też firmy już od pewnego czasu działające na rynku. Jest to szczególnie ważne w chwilach decydujących o przyszłości, a więc na przykład przy podejmowaniu ekspansji rynkowej na nowych obszarach, zmianie sposobu działania, przejmowaniu innego przedsiębiorstwa lub łączeniu się z innym podmiotem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak