Debet. Co trzeba o nim wiedzieć i od czego zależy jego wysokość?

2018-11-22, 16:01

Debet. Co trzeba o nim wiedzieć i od czego zależy jego wysokość?
Przy przyznawaniu klientowi debetu banki biorą głównie pod uwagę wysokość wpływu na jego rachunek.Foto: Pixabay

Słowo debet pochodzi z łaciny, od czasownika debeo - być winnym. Jest to pojęcie związane z posiadaniem rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku i salda na tym rachunku, wyjaśnia Waldemar Rogowski - główny analityk Biura Informacji Kredytowej z SGH.

Posłuchaj

Czym jest debet? - wyjaśnia Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej z SGH. (aut. D. Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

Można bowiem posiadać saldo dodatnie, to znaczy środki zgromadzone na tym rachunku, ale też znaleźć się w takiej sytuacji, gdy wzięliśmy z banku  więcej pieniędzy niż mieliśmy na koncie. I w tym właśnie momencie powstaje debet. Może on być umowny i bezumowny. Ten pierwszy, gdy klient podpisał z bankiem umowę dotyczącą  możliwości wykorzystania określonej kwoty debetu. Drugi, gdy klient swoim wydatkami, przekracza stan rachunku bez wcześniej zawartej umowy.

Główne kryteria

Przy ustalaniu wysokości debetu bank kieruje się kilkoma kryteriami. Najważniejsze z nich to: wpływy na rachunek klienta, ponieważ debet jest określony w procentach od nich, zazwyczaj to około 10%-20% wpływów.

Drugie kryterium to dochody danej osoby starającej się o uzyskanie debetu. Obecnie, w dobie bankowości elektronicznej wniosek o przyznanie karty debetowej coraz częściej można złożyć za pośrednictwem Internetu.

Otrzymana karta debetowa umożliwia pobieranie pieniędzy i płacenie w sklepach. W momencie kiedy klient ma podpisaną umowę z bankiem dotyczącą salda debetowego, to może pobrać taką kwotę jaką przewiduje ów debet.

Jakie oprocentowanie?

Na przykład jeżeli klient posiadał oszczędności wynoszące 2 tysiące złotych i całą te sumę wybrał z konta, a jednocześnie ma w umowie zagwarantowany debet w wysokości 1 tysiąca złotych, to tę ostatnią sumę może pobrać na podstawie tejże umowy przy zerowym stanie konta.

Oprocentowanie takiego kredytu zazwyczaj nie przekracza czterokrotności stopy lombardowej czyli około 10%. Banki w Polsce przyznają co miesiąc około 200 do 210 milionów złotych takich limitów gospodarstwom domowym.

Dariusz Kwiatkowki, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej