X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Debet. Co trzeba o nim wiedzieć i od czego zależy jego wysokość?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 16:01
Słowo debet pochodzi z łaciny, od czasownika debeo - być winnym. Jest to pojęcie związane z posiadaniem rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku i salda na tym rachunku, wyjaśnia Waldemar Rogowski - główny analityk Biura Informacji Kredytowej z SGH.
Audio
  • Czym jest debet? - wyjaśnia Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej z SGH. (aut. D. Kwiatkowski)

Można bowiem posiadać saldo dodatnie, to znaczy środki zgromadzone na tym rachunku, ale też znaleźć się w takiej sytuacji, gdy wzięliśmy z banku  więcej pieniędzy niż mieliśmy na koncie. I w tym właśnie momencie powstaje debet. Może on być umowny i bezumowny. Ten pierwszy, gdy klient podpisał z bankiem umowę dotyczącą  możliwości wykorzystania określonej kwoty debetu. Drugi, gdy klient swoim wydatkami, przekracza stan rachunku bez wcześniej zawartej umowy.

Główne kryteria

Przy ustalaniu wysokości debetu bank kieruje się kilkoma kryteriami. Najważniejsze z nich to: wpływy na rachunek klienta, ponieważ debet jest określony w procentach od nich, zazwyczaj to około 10%-20% wpływów.

Drugie kryterium to dochody danej osoby starającej się o uzyskanie debetu. Obecnie, w dobie bankowości elektronicznej wniosek o przyznanie karty debetowej coraz częściej można złożyć za pośrednictwem Internetu.

Otrzymana karta debetowa umożliwia pobieranie pieniędzy i płacenie w sklepach. W momencie kiedy klient ma podpisaną umowę z bankiem dotyczącą salda debetowego, to może pobrać taką kwotę jaką przewiduje ów debet.

Jakie oprocentowanie?

Na przykład jeżeli klient posiadał oszczędności wynoszące 2 tysiące złotych i całą te sumę wybrał z konta, a jednocześnie ma w umowie zagwarantowany debet w wysokości 1 tysiąca złotych, to tę ostatnią sumę może pobrać na podstawie tejże umowy przy zerowym stanie konta.

Oprocentowanie takiego kredytu zazwyczaj nie przekracza czterokrotności stopy lombardowej czyli około 10%. Banki w Polsce przyznają co miesiąc około 200 do 210 milionów złotych takich limitów gospodarstwom domowym.

Dariusz Kwiatkowki, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak