Centrum Obsługi Przedsiębiorców
Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców zostało uruchomione przez Agencję Rozwoju Przemysłu 23 marca 2019 roku we Wrocławiu.
2019-04-04, 11:11
Posłuchaj
- Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Wrocław to gospodarcze serce Dolnego Śląska. Centrum zostało otwarte na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, zarządzanego przez spółkę "Dozamel", wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Jest to kolejne potwierdzenie przez naszą spółkę silnych związków z województwem dolnośląskim, w którym jesteśmy obecni od piętnastu lat- wyjaśnia Paweł Kolczyński - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Działa tam między innymi podstrefa Wrocław -Kobierzyce, która jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć związanych z polskim przemysłem automotive.
Centrum Obsługi Przedsiębiorców to miejsce, w którym można będzie uzyskać pełną informację na temat ofert: Agencji Rozwoju Przemysłu oraz spółek wchodzących w skład grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Centra Obsługi Przedsiębiorców będą działać we oparciu o trzy główne elementy.
Pierwszy i najważniejszy, to pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłada się, że będą one mogły być wykorzystane na wiele rodzajów przedsięwzięć. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz będące nowością pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie sobie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też będzie skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych. Ich udzielanie ARP chce powiązać ze swoimi, już zdobytymi doświadczeniami w tym zakresie.
REKLAMA
-Dla nas immanentną częścią cyklu gospodarczego dotyczącego przedsiębiorcy jest zarówno faz tworzenia, faza rozwoju, a w niektórych przypadkach również etap, w którym potencjalnie przedsiębiorca ma problemy-podkreśla Paweł Kolczyński.
Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa. Ma ona służyć finansowaniu przedsiębiorców w formie udostępniania im specjalistycznego wyposażenia, maszyn i urządzeń. Jest to obszar, w którym na co dzień przedsiębiorcom bardzo trudno uzyskać finansowanie w obrębie już istniejących podmiotów na rynku. ARP chce umożliwić biznesmenom rozwój poprzez wykorzystanie tego instrumentu.
Trzeci obszar funkcjonowania Centrów, to działalność proeksportowa. Jeżeli przedsiębiorca jest nią zainteresowany, będzie mógł otrzymać pełną informację na temat instrumentów, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Polskiego Funduszu Rozwoju.
-A więc nie tylko pożyczka z PARP np. na działalność proeksportową, ale również akredytywa z Banku Gospodarstwa Krajowego, ubezpieczenie i factoring z KUKE, factoring z KUKE Finance i inne jeszcze wsparcie bardziej merytoryczne, którego może udzielić Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - zaznacza Paweł Kolczyński.
REKLAMA
Po zainaugurowaniu działalności centrum we Wrocławiu Agencja Rozwoju Przemysłu chce kolejne takie placówki otworzyć w Katowicach i Trójmieście.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA