Zarządca sukcesyjny
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej obowiązuje od 25 listopada 2018 roku. Wprowadza ona płynną możliwość kontynuacji działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy, wpisanego do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.
2019-05-14, 12:22
Posłuchaj
- Zarządcę sukcesyjnego można powołać po to, aby poprowadził on przedsiębiorstwo do czasu uregulowania wszystkich formalności spadkowych, nie dłużej jednak niż przez okres dwóch lat – wyjaśnia Katarzyna Skrzek z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Zarządcę sukcesyjnego może wyznaczyć sam przedsiębiorca. Procedura jest prosta i całkowicie nieodpłatna. Wystarczające jest złożenie oświadczenia na piśmie oraz uzyskanie zgody potencjalnego zarządcy, a następnie wniosku do CEIDG o wpisanie zarządcy. Jeśli przedsiębiorca nie zdecyduje się na wyznaczenie zarządcy albo nie zdąży tego zrobić, mogą to uczynić jego spadkobiercy. W takim jednak przypadku konieczna będzie wizyta u notariusza i pokrycie kosztów opłat materialnych. Zarządca sukcesyjny ma szeroki zakres uprawnień. Posługuje się firmą zmarłego przedsiębiorcy oraz jego NIP-em. Prowadzi wszystkie bieżące sprawy przedsiębiorstwa, wykonuje prawa i obowiązki pracodawcy, korzysta z konta przedsiębiorcy oraz rozlicza podatki na takich samych zasadach jak przedsiębiorca. Może także uczestniczyć w postępowaniach sądowych i administracyjnych. Zarząd sukcesyjny jest rozwiązaniem, które pozwala następcom prawnym znaleźć czas na podjęcie decyzji, co do dalszych losów przedsiębiorstwa.
W okresie pierwszych kilku miesięcy od wejścia w życie zmian ponad pięć tysięcy przedsiębiorców zdecydowało się wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego.
- Naszym celem jest, by firma nie umierała wraz ze śmiercią swojego właściciela, tylko mogła dalej rozwijać się w rękach kolejnego pokolenia. By zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach przebiegała płynnie, co przysłuży się budowaniu polskich wielopokoleniowych firm rodzinnych, a to z kolei przełoży się na korzyść dla całej gospodarki, a więc ogółu społeczeństwa. Na Zachodzie funkcjonują firmy rodzinne, które mają po kilkaset lat; my- z powodów historycznych, ale też prawnych -nie mieliśmy na to szansy, teraz-właśnie dzięki ustawie o sukcesji-ona się pojawia - wskazuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
REKLAMA
Więcej informacji o zarządzie sukcesyjnym i sukcesji firmy można znaleźć odwiedzając stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii lub stronę biznes.gov.pl.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA