Mały ZUS
Od wielu lat właściciele najmniejszych przedsiębiorstw zwracali uwagę, na to, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest niedostosowana do ich możliwości finansowych i stanowi duże obciążenie przy prowadzeniu i rozwijaniu działalności firm. Dlatego rząd wprowadził nowe rozwiązanie, mające na celu wsparcie najmniejszych przedsiębiorstw i poprawę ich przeżywalności.
2019-05-16, 10:26
Posłuchaj
- Mały ZUS jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez małych przedsiębiorców- podkreśla Grzegorz Płatek z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Składki odprowadzane na ZUS mają być proporcjonalne do przychodów.
Nowe uregulowania wprowadzono ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych, wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Od stycznia 2019 roku mogą z tych rozwiązań korzystać przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają poziomu 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku kwota ta wyniosła 63 tysiące złotych.
Rozwiązanie to stanowi kontynuację wdrażania systemu preferencji w ubezpieczeniach społecznych, jako następny krok po tak zwanej „uldze na start” i 24 miesięcznych preferencjach przy płaceniu składek ZUS. „Mały ZUS” polega na tym, że w przypadku gdy średniomiesięczny przychód nie przekroczył 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim, składka na ubezpieczenie społeczne jest naliczana proporcjonalnie. Limit ten pozwolił objąć możliwie kompletną grupę jednostek, dla których składki na ubezpieczenia społeczne stanowią istotną barierę prowadzenia działalności. Z drugiej jednak strony zadbano o to, aby uniknąć naruszania reguł konkurencji, dlatego też „Mały ZUS” stanowi swego rodzaju wsparcie parasocjalne dla przedsiębiorców osiągających najniższe przychody. Zgodnie z ustawą, niższymi składkami ZUS są objęte osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie.
Pozwala to wyeliminować nadużycia w postaci przenoszenia przychodów do innych form w celu optymalizacji obciążeń składkowych. Jednocześnie wzięto pod uwagę fakt, że niższe składki ZUS przekładają się na niższe świadczenia emerytalne w przyszłości. Dzięki wprowadzeniu cykliczności korzystania z rozwiązania przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy mikroprzedsiębiorcy mają mieć zapewnioną możliwość zebrania odpowiedniego stażu do uzyskania przynajmniej najniższej emerytury. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, uważa, że wprowadzenie „Małego ZUS-u” ułatwi najmniejszym przedsiębiorcom stawianie pierwszych kroków w biznesie, zachęci do kontynuacji prowadzenia działalności gospodarczej, a także ochroni przed koniecznością ogłoszenia upadłości.
-Z danych ZUS wynika, że z możliwości stworzonych przez nowe uregulowania skorzystało około 117 tysięcy osób. Szacujemy, że w ciągu 10 lat w kieszeniach tych najmniejszych przedsiębiorców zostanie około 5 mld złotych. To rozwiązanie ma charakter quasi socjalny. To znaczy nie narusza reguł konkurencji, nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ dotyczy przedsiębiorców, którzy mają najmniejsze przychody- podsumowuje Grzegorz Płatek.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA