X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Konstytucja Biznesu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 15:13
Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2018  roku. Stanowią  one nowy trzon polskiego prawa gospodarczego.
Audio
  • O tym, czym jest Konstytucja Biznesu i z jakich rozwiązań najczęściej korzystają firmy Andrzej Guzowski z MPiT (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)

- Chodziło o to, aby stworzyć nowe środowisko prawno-instytucjonalne, w którym funkcjonują polscy przedsiębiorcy, tak aby nie bali się oni zakładać działalności gospodarczej, a w urzędach nie czuli się jak petenci. Przygotowano rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, między innymi dzięki zastosowaniu ulgi na start, czyli dobrowolnego zwolnienia początkujących przedsiębiorców z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym  przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia  działalności. Wprowadzono też możliwość załatwiania niektórych spraw urzędowych za pomocą nowoczesnych środków elektronicznych - wyjaśnia Andrzej Guzowski z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Na mocy Konstytucji Biznesu utworzono także instytucję  rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, który ma być gwarantem i spoiwem tejże Konstytucji i zapewnić to, że stworzone w niej prawa i przywileje dla przedsiębiorców naprawdę będą przestrzegane. -Widzimy  bardzo duży potencjał, który tkwi w Konstytucji  Biznesu i zadowolenie przedsiębiorców z jej wprowadzenia - podkreśla Andrzej Guzowski.

Biznesmeni bardzo chętnie korzystają na przykład z ulgi na start. Z danych posiadanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w okresie od końca kwietnia 2018 roku,  do końca marca  roku 2019, z ulgi na start skorzystało ponad 180 tysięcy przedsiębiorców, czyli około trzech czwartych wszystkich uprawnionych. Można dostrzec także duży wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych. Od końca kwietnia ubiegłego roku do końca kwietnia roku bieżącego, takich przedsiębiorstw zarejestrowano w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  około 330 tysięcy. Stanowi to wzrost o prawie 4% w relacji rok do roku. Widać też duże zaangażowanie rzecznika MŚP  w postępowania dotyczące przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że rzecznik oprócz biura w Warszawie posiada też biura terenowe w Krakowie, Poznaniu i Białymstoku. W ocenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii   sygnały płynące od przedsiębiorców, wskazują na to, że poprawia się sposób obsługiwania ich w urzędach. Duże znaczenie dla tych zmian miało orzecznictwo sądowe. Między innymi chodzi o postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z końca ubiegłego roku. Stwierdza się w nim, że naruszenie jednej z naczelnych zasad prawa przedsiębiorców, mówiącego o tym ,że „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, stanowi podstawę do uchylenia niekorzystnych dla przedsiębiorców decyzji administracyjnych. Wato też przypomnieć, że Konstytucja Biznesu, kiedy była wprowadzana, zmieniła ponad 180 innych ustaw, a więc sprawy ważne dla przedsiębiorców traktuje kompleksowo.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

. 
Zobacz więcej na temat: Konstytucja Biznesu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstytucja Biznesu po roku: 180 tys. beneficjentów ulgi na start, lepsza ochrona przedsiębiorców, wzrost liczby zakładanych firm

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 13:13
Ponad 180 tys. beneficjentów ulgi na start; większa przeżywalność firm; wzrost liczby zakładanych działalności gospodarczych; lepsza ochrona praw przedsiębiorców w relacjach z urzędami – to według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii efekty 1 roku obowiązywania Konstytucji Biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo coraz bardziej przyjazne przedsiębiorcom – 70 ułatwień dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 12:07
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii ruszyła w teren. W maju i czerwcu eksperci odwiedzą kolejne 20 miast, w których spotkają się z przedsiębiorcami. Podczas drugiej edycji konferencji „Prawo do przedsiębiorczości” specjaliści powiedzą o tym, co już zmieniło się w prawie dla firm oraz jakie zmiany czekają biznes w kolejnych miesiącach.
rozwiń zwiń