X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Program Start in Poland

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:58
Program Start in Poland został zapoczątkowany w czerwcu 2016 roku na konferencji Impact w Krakowie (poświęconej gospodarce i cyfryzacji).  Wtedy to został ogłoszony jego pierwszy komponent Scale Up.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

-Pogram Start in Poland ma na celu skupienie pod jedną marką wszystkich instrumentów i działań rządu mających na celu wsparcie rozwoju całego, szeroko pojętego systemu ekosystemu startupów w Polsce. Składa się z bardzo wielu różnych komponentów. Za nim, w jego tle stoją również działania legislacyjne mające na celu poprawę działalności startupów, młodych szybko rozwijających się spółek innowacyjnych jak również poprawę działalności funduszy venture capital, które stanowią bardzo ważny element tegoż ekosystemu-wyjaśnia Marcin Sowa z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Odnośnie działań legislacyjnych, które są częścią Start in Poland można tu mówić o ulgach na prace badawczo-rozwojowe, np. o uldze typu IP Box, o działaniach wspierających fundusze Venture Capital , jak również o zmianie Kodeksu Handlowego. Ta ostatnia polega na  wprowadzeniu  nowej formy prawnej, tak zwaną prostej spółki. Część dotyczącą stricte startupów możemy podzielić na działania akceleracyjne, które są prowadzone głównie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jak również  działania inwestycyjne stymulujące polski rynek Venture Capital – instrumentów wysokiego ryzyka, które są prowadzone przez spółkę PFR Ventures.

Obecnie używanych jest 10 różnych instrumentów, różnych komponentów Start in Poland. Pierwszym ogłoszonym 3 lata temu – był program Scale Up. To działanie akceleracyjne mające połączyć Startupy  z dużymi spółkami i z ich zapotrzebowaniem. Zakończyło się dużym sukcesem bowiem ostatecznie program zakończyło 276 Startupów, które współpracowały z 66 dużymi spółkami, w tym spółkami Skarbu Państwa. Na dzień dzisiejszy mamy zidentyfikowanych 201 wdrożeń, czyli  są to umowy sprzedaży – rozwiązania, które startupy wymyśliły i stworzyły na potrzeby dużych spółek

.Mimo, że program zakończył się jesienią ubiegłego roku praktykowana jest tzw.  postakceleracja, czyli po wyjściu z programu startupy nadal współpracują z tymi dużymi firmami, z którymi współdziałały  w ramach programu. Dobre efekty są możliwe dzięki nabytym kontaktom, możliwościom, które daje współpraca z dużymi spółkami, dzięki wsparciu Smart Capital. Bowiem startupy dostawały również środki finansowe w wysokości do 200 tys. złotych na rozwój produktu i do 50 tys. złotych na rozwój, na różnego rodzaju usługi akceleracyjne. Ale również dostawały wiedzę, doświadczenie mentorów, którzy uczestniczyli w programie, jak również wiedzę, doświadczenie i kontakty tych dużych spółek.

- Mimo, że program już został zakończony, to młode spółki w dalszym ciągu współpracują z dużymi firmami, weszły na rynek, radzą sobie, niektóre lepiej, a niektóre gorzej, ale liczba tych wdrożeń cały czas rośnie i mamy nadzieje, że zawiązana współpraca będzie trwała nadal. Co nam się jeszcze udało osiągnąć, między innymi dzięki programowi Scaleup ? Otóż duże firmy zaczęły bardzo chętnie współpracować teraz na własną rękę ze startupami. Ilość prywatnych akceleratorów, Funduszy Wysokiego Ryzyka, Funduszy Venture Capitale – tak zwanych Corporate VC, jest teraz dużo większa niż dwa lata temu. Duże i małe firmy zauważyły,  że współpraca ze startupami naprawdę przynosi efekty i może być ciekawą alternatywą.

W nowym programie Scale Up ( następcy tego pilotażowego programu) już na starcie mieliśmy dwa razy więcej dużych firm, które weszły do programu, bo jest ich w tym momencie 71. Scale Up skończyło 66 dużych firm, ale zaczynało 30.

Warto jeszcze podkreślić, że duże firmy pokrywają część kosztów działalności operacyjnej  Akceleratora, de facto płacą za to, że mogą ze startupami współpracować, co oznacza, że mamy cały czas chętnych do takiej współpracy,  że firmy zrozumiały, że to się naprawdę opłaca i że to może przynosić zysk. Generalnie przecież o to chodzi, żeby małe firmy i duże firmy przynosiły zyski i żeby się wszyscy rozwijali. Więc na dzień dzisiejszy trwa już akceleracja 87 startupów. Natomiast w tym dorosłym – pełnokrwistym działaniu – zakładamy akcelerację kilkuset podmiotów. Inny rodzaj bardzo ciekawego projektu to tak zwane Poland Price. Jest to specjalnie dedykowany program korporacyjny z takim komponentem, który nazywamy Soft  Landing. Polega na  wyszukiwaniu akceleratorów- zagranicznych talentów, ściąganie ich do Polski i osadzanie  w warunkach polskiej gospodarki. Im bardziej różnorodne środowisko, w którym te młode firmy funkcjonują, tym większa innowacyjność. Obecnie 40 firm uczestniczy w procesie akceleracyjnym. Wybraliśmy tam 6 akceleratorów. Docelowo ponad setka zagranicznych utalentowanych zespołów ma osiąść w Polsce.

Osobny przykład takiej akceleracji to elektro Scaleup. Jest to  akcelerator, który poszukuje spółek działających w zakresie elektromobilności. Ta część rynku, tworzona przez startupy zajmujące się elektromobilnością  jest jednak dość specyficzna.

Uwarunkowania finansowe i testowe w jakich działają te firmy  są inne. Dostały one dedykowany im program, gdzie docelowo ponad 30 startupów będzie edukowanych. Pierwsza dziewiątka już funkcjonuje na rynku; nawiązała współpracę z dużymi korporacjami w Polsce. Te działania są uzupełniane o takie komponenty stricte inwestycyjne. PFR – Ventures uruchomiło 29 Funduszy Inwestycyjnych. 1/3 tych funduszy ma pochodzenie zagraniczne, co oznacza, że polski ekosystem startupowy  jest już zauważany za granicą. Zagraniczne zespoły i zagraniczni inwestorzy przychodzą do Polski i chcą inwestować w polskie spółki. Dodatkowo – co jeszcze zyskujemy – to  bardzo doświadczone  zespoły zagraniczne, od których polskie zespoły, również współpracując z nimi, również  uczą się tego specyficznego biznesu jakim jest inwestowanie Venture Capital.

-Tak, że pierwsze  5 funduszy inwestycyjnych współfinansowanych przez PFR Ventures ze środków strukturalnych już zainwestowało. 9 podmiotów – już dostało pieniądze. Ponad 40 mln złotych już zostało zainwestowanych w te młode polskie innowacyjne firmy.  Docelowo PFR Ventures ma do zainwestowania 2 mld 300 mln złotych; a liczba tych spółek na pewno przekroczy kilkaset. Również ta dziewiątka, o której powiedziałem to jest ta pierwsza jaskółka- zauważa Marcin Sowa.

Fundusze pod egidą PFR Ventures w tym momencie badają ponad 300 propozycji startupów. Przechodzą one w tym momencie test Due Diligence. Są potencjalnym tematem inwestycyjnym. W Poland Price istnieją również takie elementy wspomagające jak pomoc prawna dla startupów, która wyrównuje szanse młodych firm w  kontaktach z funduszami inwestycyjnymi czy dużymi korporacjami. Wiadomo, że przygotowanie takiej umowy inwestycyjnej nie jest sprawą prostą, a pomoc wybranych kancelarii prawnych poprawia sytuację startupów w negocjacjach z funduszem czy z dużą firmą. Tak samo komponent inwestycyjny, który za chwileczkę startuje pod hasłem „Pożyczki dla startupów” uzupełnia tę lukę dotyczącą zdobywania niedużych kwot, gdzie nie potrzeba inwestora, a wskazane jest  zasilenie startupu pożyczką udzieloną mu na preferencyjnych warunkach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

. .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak