Preferencyjne kredyty dla rolników

2015-04-13, 14:10

Preferencyjne kredyty dla rolników
Bankowcy nie zawsze zachowują się uczciwie w relacjach z klientami. Foto: Pixabay

Można je otrzymać w wybranych bankach, a rolnicy ponoszą niższe koszty obsługi takich kredytów niż w przypadku kredytów komercyjnych.

Posłuchaj

Beata Andrzejewska z ARiMR o "tanich pieniądzach" dla rolników/ Program 1 PR/ Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty


„Tani pieniądz” na inwestycje w gospodarstwach rolnych
Banki, które współpracują z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają w swojej ofercie kredytowej pięć linii tzw. kredytów preferencyjnych – tłumaczy Beata Andrzejewska z ARiMR. – Koszt tych kredytów jest tańszy niż kredytów komercyjnych, ponieważ w ich spłacie pomaga ARiMR.

Na czym polega pomoc ARiMR?
W przypadku kredytów w ramach czterech linii, Agencja spłaca za rolników część należnego bankowi oprocentowania kredytu. Natomiast w kredycie z linii ”Młody rolnik” Agencja spłaca za rolników część kapitału kredytu. W obydwu przypadkach rolnicy ponoszą niższe koszty obsługi takich kredytów niż w przypadku kredytów komercyjnych.

Które banki w Polsce udzielają kredytów preferencyjnych?
Ofertę współpracy z ARiMR w tym zakresie przedłożyło 9 banków: BGŻ, PKO SA, Raiffeisen, Bank Zachodni WBK, PNB Paribas, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy. Do tej pory podpisały umowy cztery banki: BGŻ, BPS, SGB i PKO SA i są one gotowe do udzielania kredytów preferencyjnych. Wraz z ofertą współpracy banki te przedłożyły także oferty w zakresie ceny tych kredytów, związanych z prowizją, pobieraną marżą. Jeśli chodzi o warunki cenowe, są one dostępne na stronie internetowej ARiMR i każdy rolnik przed wzięciem takiego kredytu powinien się zapoznać z tymi warunkami, aby wybrać najlepszy dla siebie bank.

Jakie są rodzaje kredytów?
Cztery z pięciu linii kredytowych przeznaczone są przede wszystkim na inwestycje, natomiast jedna jest przeznaczona na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej w ramach kredytu klęskowego. Kredyty inwestycyjne umożliwiają sfinansowanie części kosztów inwestycji realizowanych w gospodarstwie rolnym, działach specjalnych produkcji rolnych oraz w przetwórstwie. Może to być zakup budynków, modernizacja, remont budynków, zakup sprzętu, a także inwestycje związane z zakupem ziemi.

Wsparcie na zakup ziemi
Rolnicy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia na zakup ziemi. Jeśli zakup ziemi dotyczy całej inwestycji, wówczas pomoc będzie udzielana w formie pomocy de minimis, jeśli dotyczy tylko 10 procent kosztów wszystkich inwestycji, to udzielana jest wtedy w ramach normalnych linii kredytowych.

Gdzie można znaleźć szczegóły o preferencyjnych kredytach?
Przede wszystkim należy udać się do banku, który współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Informacji udzielą również pracownicy biur powiatowych lub oddziałów ARiMR. 

***

Przygotowała: Elżbieta Mamos

Gość: Beata Andrzejewska z ARiMR

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 12.56

ut

Polecane

Wróć do strony głównej