ARiMR: wzrosły stawki na zalesianie. O pomoc mogą występować nie tylko rolnicy
Od 1 czerwca do 31 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.
2019-06-11, 09:02
Posłuchaj
- O pomoc mogą się ubiegać także jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw - poinformowała w radiowej Jedynce Jolanta Czarnecka dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Kto może starać się o pomoc?
O pomoc może ubiegać się rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Ponadto jeśli rolnik zobowiązał się do zalesienia gruntu zgodnie z wymogami planu zalesienia, a także uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach do planowanego wykonania zalesienia, o ile jest ona wymagana.
- Pomoc składa się z trzech rodzajów premii - wsparcia na zalesienie, premii pielęgnacyjnej oraz premii zalesieniowej - dodała Jolanta Czarnecka.
REKLAMA
Jakie trzeba spełnić warunki?
Warunkiem otrzymania premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej jest coroczne składanie wniosku o przyznanie tych premii w terminie od 15 marca do 15 maja. Natomiast wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie składa się od 1 czerwca do 31 lipca. Wsparcie na zalesienie stanowi jednorazową, zryczałtowaną płatność, wypłacaną w pierwszym roku po wykonaniu zalesienia. jej wysokość jest uzależniona zarówno od ukształtowania terenu, na którym zostanie wykonane to zalesienie, jak i wyboru sadzonek czy też proporcji gatunków iglastych i liściastych w strukturze drzewostanu.
- Dobrą wiadomością jest ta, że stawki na zalesianie od tego roku zostały zwiększone. Obecnie wynoszą od 8307 zł za 1 hektar do 12707 zł za hektar - mówiła Jolanta Czarnecka.
Trzeba jednak spełnić określone warunki. Najpierw należy złożyć wniosek o sporządzenie planu zalesienia w nadleśnictwie, razem z wymaganymi do tego dokumentami. Po sporządzeniu planu zalesienia, kolej na wniosek o wsparcie na zalesienie u kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.
- Pomoc będzie przysługiwała według kolejności ustalonej przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji, jeżeli uzyskała ona co najmniej 6 punktów - wyjaśniała Czarnecka.
REKLAMA
Za co najwięcej punktów?
Najwięcej punktów można otrzymać, gdy grunty przeznaczone do zalesienia przynajmniej w części zlokalizowane są w korytarzach ekologicznych oraz na obszarach, zagrożonych erozją wodną. Najniżej punktowane są inwestycje przynajmniej w części położone na obszarach ONW , określonych dla PROW na lata 2007-2013 lub w województwie o lesistości poniżej 30 procent.
- Wnioski o wsparcie należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy do 31 lipca tego roku - przypomniała rozmówczyni.
Dodajmy, że premia na zalesianie jest jednorazowa, pielęgnacyjna - wypłacana przez 5 lat, a zalesieniowa - przez 12 lat.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, ARiMR, ak, NRG (Audycja powstała we współpracy z ARiMR.)
Polecane
REKLAMA