Czy w Polsce należy obniżyć podatki najmniej zarabiającym?
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje dwie dodatkowe stawki, czyli 15-proc. PIT dla osób najmniej zarabiających i 50-proc. dla tych, którzy zarabiają najwięcej.
2014-11-12, 12:56
Posłuchaj
Platforma Obywatelska chce odrzucenia projektu, Prawo i Sprawiedliwość oraz Twój Ruch są za dalszymi pracami.
Jak mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku wprowadzenie niższej stawki jest uzasadnione, bo to najmniej zarabiający płacą w Polsce najwyższe podatki.
REKLAMA
Za obniżką podatków dla najuboższych opowiada się także Jan Tokarski z PwC przy czym zaznacza, że może pojawić się problem z uzupełnieniem tych braków w budżecie poprzez podwyżkę stawek dla najbogatszych.
Pojawić się może również pytanie, czy zmiany dla najlepiej zarabiających nie doprowadzą do jeszcze większej emigracji podatkowej, do krajów gdzie podatki są niższe.
REKLAMA
Tymczasem, jak mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, dyskusję o podatkach należałoby prowadzić kompleksowo, czyli trzeba mówić o podatku dochodowym, majątkowym i od konsumpcji. Jego zdaniem brakujących pieniędzy należałoby szukać nie w podatku dochodowym, ale w podatku konsumpcyjnym i od majątku.
Koszty zmian, czyli obniżenia stawek dla najmniej zarabiających mogą być znaczne. Mówi się nawet o kwotach od 15 do 30 miliardów złotych i stąd trudna dyskusja.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna
REKLAMA