Fundusze unijne nie decydują o rozwoju przedsiębiorstw
Przedłużają się negocjacje pomiędzy Polską a Komisją Europejską w sprawie wykorzystania unijnych funduszy w latach 2014-2020.
2014-11-24, 13:08
Posłuchaj
Rozmowy dotyczą sześciu programów krajowych i szesnastu regionalnych. To, jakie znaczenie dla polskich przedsiębiorców, mają unijne fundusze - ocenia Jakub Wojnarowski z Konfederacji Lewiatan.
Wskazuje, że to tylko jeden z elementów, który powinien wspierać inwestycje w Polsce. Przedstawiciel Lewiatana uważa, że lepiej jest przedłużyć negocjacje, ale z pozytywnym skutkiem, niż gdyby zostały zaproponowane projekty, które nie mogłyby być dobrze wykorzystane przez przedsiębiorców.
Z kolei Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej również zwraca uwagę, że fundusze stanowią wsparcie w rozwoju firm i są potrzebne. Jednak jej zdaniem problem leży gdzie indziej.
To właśnie jest zmartwieniem inwestorów, a nie wysokość samych kwot. Pieniądze z Brukseli nie mają zasilać wszystkich przedsiębiorców, tym bardziej, że część z nich uznaje, że jest to zbyt kłopotliwe i w ogóle rezygnuje z tej możliwości rozwoju. Dlatego też nie zawsze środki z UE trafiają tam, gdzie naprawdę byłyby przydatne - zauważa Anita Błaszczak, publicystka "Rzeczpospolitej".
W latach 2014 -2020 za pośrednictwem krajowych i regionalnych programów operacyjnych Polska otrzyma 77,6 mld euro z unijnej polityki spójności.
Grażyna Raszkowska