Ekonomiści: obniżki stóp procentowych nie będzie. „Belka stracił rząd dusz”

Na grudniowym posiedzeniu RPP nie dojdzie do obniżki stóp procentowych. Przekonani są o tym ekonomiści. Część z nich jednak dodaje: obniżenie kosztu pieniądze przydałoby się polskiej gospodarce.

2014-12-02, 12:02

Ekonomiści: obniżki stóp procentowych nie będzie. „Belka stracił rząd dusz”
Hubert Kozieł, publicysta „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”, dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, . Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Hubert Kozieł, publicysta „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”, dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Po listopadowym posiedzeniu Rady widać również, że prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka stracił rząd dusz i jako zwolennik cięć jest teraz w mniejszości - wyjaśnia dr Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole. A to może być dla szefa Rady problem.

Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole: interwencja Belki może być nieskuteczna

 

- Jeżeli jest on w mniejszości (Marek Belka – przyp. red.) i jest przegłosowywany, a rynek ma świadomość takiej sytuacji, to gdy będzie on wskazywał inwestorom pewny pożądany kierunku zmian, taka interwencja może być nieskuteczna – uważa Jakub Borowski.

REKLAMA

Patrząc zaś na deflację, która może utrzymać się nawet dłużej niż do marca przyszłego roku, Rada powinna zdecydować się na cięcia, przekonuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan: RPP mniej powinna zajmować się teraz wzrostem gospodarki

 

- Rada Polityki Pieniężnej powinna się mniej zajmować teraz wzrostem gospodarczym, a w większym stopniu zająć się takim onarzędziowaniem gospodarki, aby mogła ona naprawdę się rozwijać – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

REKLAMA

W tym tygodniu odbędzie się również posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W strefie euro również nie dojdzie do luzowania polityki pieniężnej. Tym bardziej, że dopiero w ubiegłym miesiącu uruchomiono programu skupu części aktywów, dodaje Hubert Kozieł, publicysta „Parkietu”.

Hubert Kozieł, publicysta „Parkietu”: dalsze działanie stymulacyjne EBC może podjąć na początku 2015 roku

 

- Można oczekiwać, że dalsze działanie stymulacyjne EBP podejmie w pierwszym kwartale 2015 roku. Jak na razie jest jeszcze zbyt wcześnie na dodatkowe luzowanie – uważa Hubert Kozieł.

REKLAMA

Krzysztof Rzyman, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej