Zerowy PIT dla osób do 30. roku życia. Eksperci oceniają pomysły podatkowe PO

Niższy VAT, trochę wyższa kwota wolna od podatku, a przede wszystkim zerowy PIT dla osób do 30. roku życia - to pomysły podatkowe Platformy Obywatelskiej, do których dotarła "Gazeta Wyborcza". Według działaczy tej partii ma to ułatwić młodym ludziom start w dorosłość i zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

2015-07-08, 12:44

Zerowy PIT dla osób do 30. roku życia. Eksperci oceniają pomysły podatkowe PO
Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”; Jacek Brzozowski z Pracodawców RP; Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”; Jacek Brzozowski z Pracodawców RP; Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

 Doradca Prezydenta Pracodawcy RP Jacek Brzozowski uważa, że nie jest to dobry pomysł.

- Pomysł zwolnienia osób do 30. roku życia z PIT wydaje mi się w szczególności niepokojący, bo mam wrażenie, że możemy doprowadzić w ten sposób do kumulacji przywilejów i to na zasadzie dyskryminacji wiekowej. Dlaczego dobrze sytuowana osoba, która miała dobre warunki do startu, która zdobyła edukację i pracuje, a ma lat 28, ma być bardziej faworyzowana przez system podatkowy niż trzydziestolatek, który jest cały czas na dorobku, nie miał takich możliwości na starcie? – stawia pytanie Jacek Brzozowski.

Posłuchaj

Jacek Brzozowski: możemy doprowadzić w ten sposób do kumulacji przywilejów i to na zasadzie dyskryminacji wiekowej 0:39
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Podobnego zdania jest Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe General, który dodawał, że takie działania wobec młody nie zachęcą ich do tego, aby zamiast emigracji, wybierali pracę w Polsce.

- Potencjalnie mówi się o tym, że jest to jakaś zachęta do tego, żeby jednak młodzi ludzie pracowali w Polsce, a nie np. w Niemczech czy Anglii. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten czynnik nie odegra aż takiej roli, jakbyśmy oczekiwali. Sceptycznie patrzę na tego typu rozwiązanie, za którym nie stoi kryterium dochodowe - mówi Jarosław Janecki.

Posłuchaj

Jarosław Janecki: sceptycznie patrzę na tego typu rozwiązanie, za którym nie stoi kryterium dochodowe 0:24
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”, proponował z kolei, żeby na pomysł spojrzeć nie tyle z punktu widzenia ekonomii, co polityki.

- Można sobie wyobrazić, że za chwilę będziemy mieli 28-, 29-letnich finansistów, którzy będą zarabiać 15 tys. zł i będą mieć zerową stawkę PIT, oraz np. 31-letnią pielęgniarkę, która będzie zarabiała 2,5 tys. zł i będzie musiała płacić 18-proc. podatek. Spójrzmy teraz na to z politologicznego punktu widzenia. Jeżeli tym pomysłem Platforma Obywatelska chciałaby przyciągnąć do siebie młodych Polaków, którzy w wyborach prezydenckich zagłosowali na Andrzeja Dudę, czyli kandydata Prawa i Sprawiedliwości, bądź na Pawła Kukiza, to im się nie uda. To są właśnie głosy tych pielęgniarek, osób powyżej 30. roku życia, które zarabiają i będą płacić 18-proc. stawkę PIT - mówi Cezary Szymanek.

Posłuchaj

Cezary Szymanek: PO nie uda się w ten sposób przyciągnąć wyborców 0:40
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Premier Ewa Kopacz zapowiada, że program PO będzie gotowy na początek września. Propozycje podatkowe  prawdopodobnie zostaną oficjalnie pokazane  wcześniej.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej