Zerowy PIT dla osób do 30. roku życia. Eksperci oceniają pomysły podatkowe PO

Niższy VAT, trochę wyższa kwota wolna od podatku, a przede wszystkim zerowy PIT dla osób do 30. roku życia - to pomysły podatkowe Platformy Obywatelskiej, do których dotarła "Gazeta Wyborcza". Według działaczy tej partii ma to ułatwić młodym ludziom start w dorosłość i zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

2015-07-08, 12:44

Zerowy PIT dla osób do 30. roku życia. Eksperci oceniają pomysły podatkowe PO
Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”; Jacek Brzozowski z Pracodawców RP; Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”; Jacek Brzozowski z Pracodawców RP; Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

 Doradca Prezydenta Pracodawcy RP Jacek Brzozowski uważa, że nie jest to dobry pomysł.

- Pomysł zwolnienia osób do 30. roku życia z PIT wydaje mi się w szczególności niepokojący, bo mam wrażenie, że możemy doprowadzić w ten sposób do kumulacji przywilejów i to na zasadzie dyskryminacji wiekowej. Dlaczego dobrze sytuowana osoba, która miała dobre warunki do startu, która zdobyła edukację i pracuje, a ma lat 28, ma być bardziej faworyzowana przez system podatkowy niż trzydziestolatek, który jest cały czas na dorobku, nie miał takich możliwości na starcie? – stawia pytanie Jacek Brzozowski.

Posłuchaj

Jacek Brzozowski: możemy doprowadzić w ten sposób do kumulacji przywilejów i to na zasadzie dyskryminacji wiekowej 0:39
+
Dodaj do playlisty

Podobnego zdania jest Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe General, który dodawał, że takie działania wobec młody nie zachęcą ich do tego, aby zamiast emigracji, wybierali pracę w Polsce.

- Potencjalnie mówi się o tym, że jest to jakaś zachęta do tego, żeby jednak młodzi ludzie pracowali w Polsce, a nie np. w Niemczech czy Anglii. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten czynnik nie odegra aż takiej roli, jakbyśmy oczekiwali. Sceptycznie patrzę na tego typu rozwiązanie, za którym nie stoi kryterium dochodowe - mówi Jarosław Janecki.

Posłuchaj

Jarosław Janecki: sceptycznie patrzę na tego typu rozwiązanie, za którym nie stoi kryterium dochodowe 0:24
+
Dodaj do playlisty

Cezary Szymanek, redaktor naczelny „Bloomberg Businessweek Polska”, proponował z kolei, żeby na pomysł spojrzeć nie tyle z punktu widzenia ekonomii, co polityki.

- Można sobie wyobrazić, że za chwilę będziemy mieli 28-, 29-letnich finansistów, którzy będą zarabiać 15 tys. zł i będą mieć zerową stawkę PIT, oraz np. 31-letnią pielęgniarkę, która będzie zarabiała 2,5 tys. zł i będzie musiała płacić 18-proc. podatek. Spójrzmy teraz na to z politologicznego punktu widzenia. Jeżeli tym pomysłem Platforma Obywatelska chciałaby przyciągnąć do siebie młodych Polaków, którzy w wyborach prezydenckich zagłosowali na Andrzeja Dudę, czyli kandydata Prawa i Sprawiedliwości, bądź na Pawła Kukiza, to im się nie uda. To są właśnie głosy tych pielęgniarek, osób powyżej 30. roku życia, które zarabiają i będą płacić 18-proc. stawkę PIT - mówi Cezary Szymanek.

Posłuchaj

Cezary Szymanek: PO nie uda się w ten sposób przyciągnąć wyborców 0:40
+
Dodaj do playlisty

Premier Ewa Kopacz zapowiada, że program PO będzie gotowy na początek września. Propozycje podatkowe  prawdopodobnie zostaną oficjalnie pokazane  wcześniej.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej