Ekspert PiS: czas wielkiej prywatyzacji za nami. Ekonomiści komentują zapowiedzi partii
Czas wielkiej prywatyzacji już za nami. Sprywatyzowany może być PLL LOT i sprzedane kilka procent akcji w spółkach energetycznych, gdzie Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. Ale w rękach państwa powinny zostać spółki takie jak Poczta Polska czy PKP, mówi w wywiadzie dla PAP Paweł Szałamacha, ekspert gospodarczy PiS, typowany na ministra gospodarki i skarbu w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
2015-09-22, 13:00
Posłuchaj
Takie wypowiedzi smucą, komentował w Polskim Radiu 24 Rafał Sadoch, główny ekonomista platformy Forex GO Markets.
- Ile razy jestem na poczcie, tyle razy średnio jestem zadowolony z obsługi, która tam jest. Wydaje mi się, że gdyby jednak Poczta Polska została sprywatyzowana, efektywność funkcjonowania tej instytucji byłaby wyższa, niż jest obecnie. Na przykładzie Poczty Polskiej wydaje się, że również w innych sektorach gospodarki byłoby podobnie - mówił Rafał Sadoch.
Posłuchaj
REKLAMA
Z koncepcją sprzedaży majątku skarbu państwa dla samego faktu prywatyzowania nie zgodził się Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, który ma jednak zastrzeżenia do zarządów państwowych spółek.
- To, że Poczta Polska działa źle jest winą zarządu. Nie wszędzie przecież poczty państwowe działają źle. To samo jest z kolejami. Kolej niemiecka też jest państwowa i jakoś nikt się specjalnie na nią nie skarży, działa bardzo dobrze - mówił Piotr Kuczyński.
Posłuchaj
REKLAMA
Pewien parasol ochronny jest potrzebny, ale na branże strategiczne i bezpieczeństwo kraju trzeba patrzeć szerzej, dodał Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, wcześniej związany przez wiele lat z branżą paliwową.
- To nie same aktywa, same rury budują bezpieczeństwo energetyczne, a sojusze, umowy, relacje i pewne powiązania biznesowo-polityczne. W długim okresie to pewnie daje więcej korzyści. Plus oczywiście budowanie alternatyw, bo bardzo istotne jest, żeby móc racjonalnie negocjować - mówił Robert Łaniewski.
Posłuchaj
REKLAMA
Paweł Szałamacha w wywiadzie nie wyklucza udział LOT-u w europejskim holdingu lotniczym. Jednocześnie skrytykował prywatyzację PKP Energetyka.
Krzysztof Rzyman, awi
REKLAMA