Jak wspierać innowacje w Polsce
Premier Beata Szydło powołała dzisiaj Radę do spraw Innowacyjności. Ekonomiści, goszczący w Pulsie Gospodarki w Polskim Radiu 24 oceniali, co trzeba zrobić aby innowacyjne rozwiązanie stały się powszechne i napędzały gospodarkę.
2016-01-11, 14:20
Posłuchaj
Tymczasem chodzi o to, aby efektywnie zainwestować ponad 16 mld euro przeznaczonych na innowacje w krajowych i regionalnych programach oraz rodzimego kapitału, tak aby polskie produkty stały się cenionym i poszukiwanym dobrem na światowych rynkach.
Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku pozytywnie ocenił tę decyzję.
Cieszą poważne plany rozwojowe
Jak podkreśla, słyszymy wreszcie jakieś poważne sygnały dotyczące programów rozwojowych i bardzo się z tego powodu cieszy.
REKLAMA
Posłuchaj
Zastrzega jednak, że wspieranie innowacji jest bardzo trudnym problemem, którego nie rozwiąże się tylko na poziomie rządowym.
̶ Jest potrzebna zmiana małych jak i dużych procedur oraz zmiana mentalności - podkreśla.
Cztery powody, z powodu których innowacje w Polsce nie rosną
Przypomina, że Polska otrzymała sporo pieniędzy na innowacje, ale te nie rosną i są tego cztery główne powody.
REKLAMA
̶ Przede wszystkim za mało pieniędzy idzie do małych firm, i chodzi o to, aby je wspierać nie tylko kredytami i dotacjami, ale i kapitałowo – mówi Morawski.
Drugim problemem, według ekonomisty, jest finansowanie przede wszystkim bezpiecznych projektów.
̶ Tymczasem w innowacjach nie ma bezpieczeństwa, większość projektów okazuje się nietrafionych – mówi.
̶ Po trzecie nadal zakup technologii traktowany jest tak samo jak inne formy podnoszenia produktywności, a powinniśmy stawiać na własne technologie i innowacje i po czwarte, we wszystkich procedurach funkcjonujących w administracji i dotyczących wsparcia innowacji za mały jest udział biznesu – podkreśla Morawski.
REKLAMA
Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH też uważa, że trzeba wspierać innowacyjność polskich firm, chociaż niekoniecznie musimy od razu tworzyć tylko i wyłącznie własne innowacyjne rozwiązania.
Ważne jest wsparcie na każdym etapie innowacyjnego projektu, nie tylko na początku
O ile na samym początku działalności finansowanie innowacyjności się znajduje, to brakuje go na drugim etapie – gdy jest przygotowany produkt, który chce wejść do masowej sprzedaży.
Posłuchaj
REKLAMA
̶ Wtedy zaczyna się problem i właśnie nad jego rozwiązaniem powinna się skupić nowa Rada, mówi Czerniak.
Imitacje nie są złe. Są szybsze
Jednocześnie nie zgadza się z opinią, że powinniśmy skończyć z imitacjami.
Przytacza opinię jednego z prezesów branży chemicznej, który powiedział do swojego zespołu przynoszącego dużo nowych rozwiązań: „najpierw nauczmy się tak dobrze jak Niemcy, a później wymyślajmy coś dalej”.
Stąd apeluje abyśmy najpierw osiągnęli wydajność niemiecką, imitujących ich rozwiązania, gdyż będzie to zdecydowanie szybszy proces.
REKLAMA
̶ Nie wyważajmy otwartych drzwi – mówi.
Trzeba wspierać młodych ludzi
Jakub Kurasz z PWC z kolei podkreślał, że mamy bardzo dużo młodych osób, które chcą zakładać swoje firmy i to u nich powinniśmy wspierać tę innowacyjność.
Jak podkreśla, największym problemem młodych ludzi jest komercjalizacja ich innowacyjnych pomysłów oraz doradztwo, które pozwoliłoby na realizację ich pomysłów.
REKLAMA
Posłuchaj
Ekspert podaje tu przykład praktycznych rozwiązań stosowanych przez Google.
̶ Zaprasza on szefów firm, którzy mówią młodym ludziom, jak poradzili sobie z konkretnym problemem – mówi Kurasz.
W skład Rady ds. Innowacyjności wchodzą: Mateusz Morawiecki - wicepremier, minister rozwoju - jako Przewodniczący Rady, prof. Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Anna Streżyńska - minister cyfryzacji oraz Dawid Jackiewicz, minister skarbu.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA