Rząd chce inaczej planować budżet państwa. Ekonomiści – to dobry pomysł

Resort finansów chce, aby podstawą rocznego planowania budżetu były średniookresowe ramy budżetowe.

2016-07-26, 15:10

Rząd chce inaczej planować budżet państwa. Ekonomiści – to dobry pomysł
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego; Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” oraz prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoła Główna Handlowa. . Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego; Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” oraz prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoła Główna Handlowa. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Planuje też wzmocnienie roli rządu w polityce budżetowej i MF, jako podmiotu odpowiedzialnego za stabilność finansów.

Dziś założeniami reformy systemu budżetowego zajmuje się rząd.

Do tej pory nie było wieloletniego planu planowania

̶  Takie zmiany są potrzebne i niedobrze, że do tej pory nie było wieloletniego planowania - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Szkoła Główna Handlowa.

Jak przypomina, owszem były w długoletnich planach finansowych założenia dotyczące długu publicznego i deficytu budżetowego, ale nie było to tak planowane szczegółowo.

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Elżbieta Mączyńska: kierowanie finansami państwa to bardzo poważna sprawa i perspektywa roczna jest absolutnie za krótka. 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Co prawda sytuacja w gospodarce cały czas się zmienia i zaskakuje, ale jednak lepiej mieć takie założenia i na bieżąco je korygować, niż ich nie mieć i dryfować oraz nie być przygotowanym na sytuacje nadzwyczajne – mówi ekonomistka.

Długoletnie planowanie dobre dla rządu, ekonomistów i obywateli

̶  Dłuższa perspektywa w planowaniu jest potrzebna dla rządu, ale też dla ekonomistów i obywateli - dodaje Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

Jak podkreśla, analitycy i ekonomiści będą mogli spojrzeć na plany budżetowe z większej perspektywy, rząd natomiast może zaplanować swoje działania na lata, a po trzecie, może wreszcie się dzięki temu dowiemy skąd wezmą się pieniądze, chociażby na program 500+.

REKLAMA


Posłuchaj

Wojciech Surmacz: widzę tu jednak pewne zagrożenia. 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Takim zagrożeniem, jest przy dobrym księgowym, takie wstawienie do tych planów projektów, które niekoniecznie muszą być realizowane.

Planować można, gorzej może być z realizacją 

̶  Wieloletnie planowanie jest korzystne dla wszystkich - takie plany tworzą też duże przedsiębiorstwa chociażby banki - dodaje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

REKLAMA

Jednak jak mówi, realizacja takiego planu w przypadku państwa może być trudna.

Jak podkreśla na przeszkodzie może stanąć sytuacja zewnętrzna, a także plany gospodarcze wewnątrz kraju.


Posłuchaj

Monika Kurtek: zakładam, że wieloletni plan będzie musiał być też aktualizowany. 0:41
+
Dodaj do playlisty

 

Według MF potrzebna jest kompleksowa zmiana w systemie zarządzania finansami publicznymi. Brak wieloletniego planowania powoduje instytucjonalną słabość państwa oraz ograniczenia w realizacji wielu jego zadań.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej